Haftanın Ardından- (31 Aralık 2020)

Cari Açık ;

Kasım 2020 Cari açığı bir önceki yılın aynı dönemine göre %153,5 arttı. İhracatın, ithalatı karşılama oranı ise aynı dönemde %89.1 den %76,2 ye geriledi. Ocak- Kasım arası on bir aylık sürede ise cari açık %82.5 arttı. Kasım 2019 sonu döviz sepeti ( %50 usd + %50 Avro) 6.05 civarında iken Kasım 2020 tarihinde % 42 civarında artarak 8.58 seviyelerine geldi. Normalde dövizin sert yukarı gittiği durumlarda ihracatın artması, ithalatın düşmesi gerek. Ama Türkiye’nin ithalatının %85 i hammadde ve yarı mamul olduğundan hem kendimize, hem ihracata üretmek için ithalattan vazgeçemiyoruz.

Kasım 2019 a göre Kasım 2020 dönemde ihracatımız %1 azalırken ithalatımız %16 artıyor. Ocak- Kasım 2020 on bir aylık dönemde ise bir önceki aynı döneme kıyasla ihracatımız %8.3 azalırken İthalatımız %3.5 artıyor. İşte tüm bu olumsuz tablonun sebebi 2003 den 2013 e kadar düşük dövizden dolayı sanayi ve tarım üreticilerimizin üretmekten vazgeçip ithalatçı olmasından, iktidarında bunu seyretmesinden kaynaklanıyor. 2002 yılında ithalatımızın %55-60 kadarı hammadde ve ara mal iken artık %85 inden fazla.

S-400 Füze Savunma Sistemi ;

30 Aralık 2020 günü Dışişleri bakanımız “S-400 konusunda ABD ile anlaştık” diye beyanda bulundu. Yurtdışı piyasalar Noel tatilinde, Türkiye’de herkes evine çekilmiş, Uluslararası fonlar yılı kapatıp tatile gitmiş. Döviz zaten kış sarhoşluğunda salınıyor. Bu açıklama ile birlikte iyice kendini saldı. Aynı gün Türkiye Saati ile 23.00 civarı bu kez ABD Dış İşleri Bakanlığından bir açıklama geldi; “ S-400 için henüz Türkiye ile ortak çalışma gurubu yok.” Türkiye Dış İşleri Bakanı niye böyle bir açıklama yaptı. Büyük olasılık ABD li yetkililerin verdiği tüyoları yanlış değerlendirdik. Yoksa bildiğiniz manipülasyon olur yapılan.

ABD Neler Oldu ?!

Trump, 2.3 trilyon dolarlık mali teşvik paketini onayladı. 2.000 usd lik çekler basılmaya başladı. Eğer onaylamasaydı devletin kepenk kapama riski vardı. Bu durum önce ABD yi sonra diğer piyasaları bozardı. Piyasalar, onaylanmasını fiyatlamıştı. O yüzden pozitif etkisi sınırlı oldu.

ABD’de 5 Ocak 2020 tarihinde Gerogia senatörleri belli olacak. Demokratlar iki koltuğu alırsa MAVİ DALGA gerçekleşecek ve Hem başkanlık, hem senato Demokratların elinde geçecektir. Bu durumun küresel piyasalar için olumlu ama Türkiye için sıkıcı sonuçları olabilir.

Volkswagen Türkiye;

Ne yazık ki başlamadan biten güzel bir hayaldi. Fabrikasının açılması için pek çok teşvik almışlardı Türkiye’den. Bazı çevreler buna tepki gösteriyorlardı. Oysa verilen hiçbir teşvik %6 civarı dolar veya %17 TL faizli borçlanmanın tırnağı bile olamaz. Üstelik hem fabrika hem yan sanayisi İzmir, Manisa illerinde ciddi bir istihdam yaratacaktı. Gençlerin umudu yeşermişti. Kalifiye gençler heyecanla “cv” hazırlamaya başlamıştı. Manisa Organize Sanayi bölgesinde fabrikanın kurulacağı arazi bile belliydi. Yazık oldu. Volkswagen, ödenmiş 80 milyon TL sermayesini alıp şirketi tamamen tasfiye etti. Dünyada siyasilerin küresel dengelere çok dikkat etmesi gerekiyor. İç politikaya meze edilen dış ilişkiler, sonrasında hem ekonomiyi hem iç politikayı kötü etkiliyor.

MB Faizi ;

Bir önceki hafta MB politika faizini %17 seviyelerine çekti. Geçen haftada belirttiğim gibi bu faizin iki üç ay daha artma olasılığı yüksek. Yüksek faiz ciddi global sermaye girişine ve ciddi döviz borcu borçlanmasına sebep olur. 2002 de 120 milyar dolar civarında olan Türkiye’nin dış borcu bugün 435 milyar dolar. Bu sürede dış borcumuz 325 milyar dolar civarında artarken 18 yılda ödediğimiz faiz ise 500 milyar dolara ulaşmış. Çalış, çabala, borç öde ama, borcun sürekli artsın. Hiç hoş değil. Bu faiz artışları yine küresel parayı çekip borcumuzu iyice artırmaz umarım. Bel fıtığı gibi bir durum. Belin ağrıyor, yana yatıyorsun. Yana yattıkça belin daha çok ağrıyor.

Türkiye’deki Şirketlere El Koyma ;

TBMM, Cumhurbaşkanının istediği kurum, şirket ve kişinin mal varlığına soruşturmaya gerek duymadan el koyma yetkisini onayladı. Bakın hiç kıvırmadan söylüyorum. Bu yetki, 1998 yılında DSP koalisyonun çıkardığı “Nereden Buldun Yasası”ndan elli kat daha kötü bir etki yaratacaktır bence. İnanılır gibi değil. Şaşkınlık içindeyim.

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!