Haftanın Ardından ( 29 Ocak 2021)

Game Stop; Bence dünyada haftanın olayı buydu. Hedge fonlar, bazı bilançosu kötü şirketlerin hisse senetlerini borsada açığa satmışlar. Bu yeni bir şey değil ve yasal. Üstelik bu satışlar belli aralıklarla kamuoyu ile paylaşılıyor. Bilinmedik bir durum değil. Sosyal medya üzerinden organize olan gençler bu fonların açığa sattığı hisseleri borsadan toplamaya başlamışlar. Hisseler değerlenince ve borsadaki hisse sayısı azalınca fonlar panikle açığa sattıkları hisseleri geri dönüp almaya başlamışlar. Dolayısıyla fonlar, bankalar ciddi zararlar yaparken, küçük yatırımcılarda ciddi paralar kazanmış. Bir bankanın gümüşü açığa sattığı ortaya çıkınca bu sefer gümüş almaya başlamış gençler ama, gümüş hisse senedi gibi değil çok daha derin bir piyasa, aynı başarı sağlanamadı. Eğer gerçekten gençlerin hareketi ise büyük başarı. Ama işin içinde Elon Musk’ın olması beni rahatsız ediyor. “Tesla pahalı” dedi Tesla hisseleri düştü. Sözde kendi serveti eridi. Ucuz fiyattan kendisi almış olabilir mi, olabilir. Çok gördüm böyle yapanları. Ardından “Bitcoin” dedi, bitcoin fırladı. Dünyanın en zeki adamlarından birinin eline piyasayı böylesine belirleme gücü vermek, teröristlerin eline nükleer bomba geçmesi gibi bir etki yaratmaz umarım.

İran ve Uranyum; Dünya gündemimde küçük başlıklarda çıkan ama ABD ve AB yönetimlerinde ciddi tepki alan bir konu var. İran’ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerini artırması. İler ki aylarda ciddi bir konu olarak dünya kamuoyu gündeminde ilk sıralara yükselecek gibi duruyor.

Kripto paralar ; Dünya Ekonomik formunda zengin ülkelerin ekonomi bakanları peş peşe kripto paralar hakkında olumsuz görüşler yayınladılar. Kripto paraların lideri bitcoin ciddi sallanmaya başlamıştı ki, Elon Musk imdadına yetişti. Para, bir devletin meşruluğu ve gücüdür. Devletlerin bu güçten vazgeçeceklerine inanmıyorum. Kripto para gelecek olabilir ama bu şekli ile değil. Bir yılda 4.000 dolardan 42.000 dolara çıkan bir ürün her şey olabilir ama, bence para olamaz.

Corona Salgını ; Piyasalar, salgının bu sene etkisinin aşılarla azalacağı iyimserliği ve aşıların işe yaramayacağı, virüsün sürekli mutasyona uğrayacağı endişesiyle sallanıp duruyor. Mart ayı gibi işin gerçek rengi ortaya çıkar gibi görünüyor. Piyasalarda yönünü bulur.

Dış Borç, Dış Ticaret Açığı, İthalat-İhracat; 90 lı yıllarda Dış borcun GSYH ya oranı %25 civarındaydı. Türkiye’nin gördüğü en sert krizlerden biri olan 2001 yılında bu oran %56.1 e; günümüzde bu oran %58 e yükseldi. Bu çok ciddi bir oran. Kısa ve orta vadede çözümü ile ilgili siyasi otoritenin aldığı bir kararda ben göremiyorum doğrusu. 2020 yılında dış ticaret açığımız %69 artarak 29.5 milyar dolardan 49.9 milyar dolara çıkmış. 2020 başında döviz sepeti 6.30 civarındaydı. 2020 sonunu ise 8.20 civarında kapattık. Yani paramız, ürettiğimiz malımız %30 ucuzlamış. Bu durumda ithalatımızın düşmesi, ihracatımızın patlaması gerek. Patlamış ama ikisi birden. İhracatımız 170 milyar, ithalatımız 220 milyar. Neden ?! Çünkü ithalatımızın neredeyse tamamı hammadde ve ara mal. İthalat yapmadan üretemiyoruz. Kısa vadede de bu değişecek gibi gözükmüyor. Dış borcumuz ve ödeyeceğimiz faiz yükü artmaya devam edecek.

ABD ve AB Mutabakatı; ABD ve AB nin, Çin ve Türkiye konusunda ortak kaygılar taşıdıkları ve ortak çalışacakları konusunda mutabık kaldıklarını açıklamaları Türkiye’nin bıçak sırtı bir zeminde çok dikkatli yol alması gerektiğini ortaya koyuyor. Mart ayında ABD de S-400 ve Halkbank konusunun yeniden pişirileceği anlaşılıyor. Dikkatli olmakta fayda var sanki.

T.C. Merkez Bankası ; Naci Ağbal bu yılın ilk enflasyon raporunu açıkladı. Çoğu piyasa oyuncusu ve finans, ekonomi uzmanları tarafından olumlu bulundu. Hatta bir grubun alkışlamaktan eli şişti. Ama bu grubun Sn. Berat Albayrak sunumlarında da alkıştan ellerinin şiştiğini hatırlıyoruz. Raporda enflasyon tahmini %9.4 olarak belirtiliyor. MB enflasyon hedefi olarak ise sayfasında %5 gözüküyor. %100 bir sapma. İşte bu gibi detaylar beni ürkütüyor. Devlet ciddiyeti önemli.

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!