HAFTANIN ARDINDAN (29 MART- 02 NİSAN 2021)

TÜSİAD’ dan Eleştiri ;  Tüsiad zaman zaman hükümetlerin iş yapış biçimlerini eleştirir. Bu hafta yine hükümeti  eleştiren  TÜSİAD’ ın dili 1979 yılında Ecevit Hükümetine yaptığı  eleştirisini  hatırlattı.

T.C.M.B ;  Başkanından sonra bu haftada Başkan yardımcısı değişti. Yabancı bir menkul kıymetler şirketinin Türkiye Genel Müdürü  Mustafa Duman, başkan yardımcısı olarak atandı. Global yatırımcılara karşı bir jest algılanır sanmıştım ancak, piyasa oralı olmadı.
Diğer yandan Merkez Bankası başkanın faizi enflasyona ezdirmeyecekleri  yönündeki  açıklamaları piyasayı rahatlattı. Piyasa yeni başkanın Nisan PPK sonrası faizi düşüreceği beklentisi vardı. Bu beklenti oldukça kırıldı. 15 Nisan’daki toplantıya kadar  bu beklenti alevlenip alevlenip söner sanırım. Ancak pas geçileceğine piyasa ikna oldu gibi. Ters köşe yapıp artırırlar mı  acaba !?  Ha 19 ha 20. Ama dövizin ateşine bir kova su daha  atılmış olur.

TL’ deki Değer Kaybı Devam etti ;  Yeni MB başkanının faiz indirimine gideceği, sıkı para politikasının gevşeyeceği beklentisine bir de başkanın Berat beyin adamı olduğu, bu yüzden seçildiği ve yeni kabinede de Berat beyin yeniden görev alacağı dedikodusu dövizi içerden vurdu. Dışardan da  mutasyonlu covid endişeleri ve ABD  hazine tahvillerinin  % 1.77 seviyelerine tırmanması  vurdu.  TL karşısında,  dolar 8.47, avro 9.93, sterlin 11.65 seviyelerine kadar tırmandı.

ENFLASYON ;  İTO verilerine göre Mart ayında tüfe yıllık bazda % 16.37 seviyesine yükseldi. Ağustos 2019 yılından beri görülen en yüksek değer oldu.

Covid-19 Salgını ;  Tüm dünyada mutasyona uğrayan ve artan vaka sayısı moralleri bozdu. Türkiye ise 40 bin vakanın üstüne çıkmasıyla en çok etkilenen ülkelerin başında geliyordu. Allah sağlık çalışanlarımıza güç, kuvvet ve sabır versin.

Dış Borç Stoku ;  Türkiye’nin brüt dış borç stoğunun, milli gelire oranı tarihi zirvesine yükseldi.  Bu oran %62.8 seviyene ulaştı.  Bu oran 2010 yılında %37.5, 2018 yılında %55.7 seviyesindeydi.  Hep söylediğim gibi borçla büyümenin bedeli bunlar.  Dolayısıyla dövizdeki  her  cent artışının borçluluğumuzu nasıl olumsuz etkileyeceğini  hesaplamak için uzman olmaya gerek yok sanırım.

Akaryakıta Zam ; Önceleri petrol fiyatlarındaki artış, sonrasında dövizdeki artış yüzünden Türkiye’deki akaryakıt fiyatlarına zam gelmeye ve bu zamlar ÖTV den karşılanmaya devam ediyor.  Bu hafta  itibariyle  Benzinin fiyatına yansıtılmayan zam ile birlikte fark 1.40 kuruşa kadar yükseldi.  Yani Benzinin gerçek fiyatı 7.16 kuruş değil, 8.56 kuruş. Mazotta da benzer durum söz konusu.  Akaryakıt fiyatlarında bu türde bir artışın enflasyonu olumsuz etkileyeceği aşikar.

Kurumlar Vergisi ;  Türkiye’de  iktidar  kurumlar vergisini %20 den %25 e çıkarılmasını öneren yasa teklifi sunmaya hazırlıyor.  Benzer yasa ABD de söz konusu.  Şirketlere  uyguladıkları vergiyi %21 den %28 e çıkarmaya hazırlanıyorlar. Ben böyle  kriz anlarında bu tür vergi artışlarına sıcak bakmıyorum. İşler iyi iken şirketler  para içinde yüzerken kara günler için vergiyi yükselteceksin.  Kriz ortamlarında zaten küçülen ekonomiyi daha da küçültecek sonuçlar çıkarabilir bu tür vergi artışları.

ABD’den  Yine Teşvik Paketi ;   Biden iktidarı 2.3 trilyon dolarlık yeni bir teşvik paketine hazırlanıyor. Zamana yayılacak bu paket, nakdi yardımdan ziyade yatırım harcamalarının artırılması ile  işsizliğin düşürülmesi , vatandaşın gelirinin artırılmasına yönelik. Artan covid vakaları artışıyla alevlenmeye başlayan dünya piyasaları, 2.3 trilyon doları duyunca sakinleşti

dinlemek için ;  https://youtu.be/9ieca_06rwc

 

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!