Haftanın Ardından ( 22 Ocak 2021)

Hazine Döviz Tahvil ihracı ; Bu hafta çoğunluğu sevindiren bir tahvil ihracı yaptı Hazine. 5 Yıllık Tahvil faizi %4.75 ve 10 Yıllık Tahvil faizi ise % 5.88 olunca tahvile yüksek talep geldi. 3.5 milyar dolarlık satış oldu. Zengin Ülkelerde faizin sıfır olduğunu düşünürsek normal. Bizim için mecburen sevindirici bir haber. Çünkü deli gibi dövize ihtiyacımız var. Ama, şöyle düşünün Türkiye’deki bir ithalatçı, Türkiye’deki kamu bankalarından %2.5 ile dolar borçlanabilir. Çok komik değil mi! Ya da Avrupalı biri kendi ülkesinden en fazla %1.5 ile banka kredisi çekip Türkiye’den %5.88 ile tahvil alsa ve çayın taşı ile çayın kuşunu vursa kim ne diyebilir. Zor işler. Çok zor.

TCMB Faiz kararı ; MB sı politika faizini değiştirmeyerek %17 de sabit tuttu. Zaten piyasa en fazla 100 baz puan olur ya da değişmez diyordu. O yüzden piyasada bir farklılık yaratmadı. Buradaki sıkıntı, PPK ndan bir kaç gün Sn Erdoğan’ın yaptığı “ Faize karşıyım, arkadaşlara söyledim” açıklamasıydı. MB sı doğru mu yanlış mı yaptı kimse umursamadı. Cumhurbaşkanı gölgesi düştü kararın üstüne.

Kötüleşen Şirket Bilançoları;MB sı faiz artırması mevduat faizlerini dolayısıyla kredi faizlerini artırıyor. Hepimiz biliyoruz ki Türk iş dünyası genellikle kredi faizleri ile dönüyor. Zaten şirket bilançoları kötüleşiyor; borçları öz kaynaklarını aşıyor. Böyle olunca kredi ratingleri düşüyor ve bankalar şirketlere uyguladığı kredi faizlerini artırıyorlar. Çünkü şirketler geçen seneye göre daha fazla “krediyi ödeyememe riski” taşıyorlar. Bir yandan kredi rating notlarının düşmesi, bir yandan da MB faizlerinin artması şirketlerin elini ayağını bağlıyor.

Yeni ABD Başkanı Yemin etti ve görevine başladı. Biden’dan ziyade yardımcısı Kamala Haris çok konuşuldu. İlk siyahi, ilk Güney Asyalıymış. İlk siyahi hatta ataları Müslüman olan Obama başkan oldu da ne oldu? Magazinsel bir ilgi herhalde. Ancak Biden’ın 15 saatlik asgari ücret verilmesi icraatı oldukça sosyal adaletçi bir karar oldu.

S- 400 LER ; ABD nin yeni Dış İşleri Bakanı adayı Blinken’in S-400 almanın Türkiye için kabul edilemez olduğu ve CAATSA yaptırımlarının etkisini tartışacaklarını söylemesi bir kaç ay içinde Türkiye piyasalarını yorabilir.

Raiting Kuruluşları ; Moody’s in salgının Avro bölgesinde duraklama riskini artırabileceğini açıklaması hem avro için hem ihracatının büyük bölümünü Avrupa’ya yapan Türkiye için umut verici bir gelişme değil doğrusu.

Diğer yandan S&P’un kredi notumuzu aynen teyit etmesi henüz Türkiye’de iyileşmenin başlamadığını gösteriyor. Yani TL nin birden bire değerlenmesini beklememek, döviz borçlanmamak daha sağlıklı olacak gibi duruyor.

ABD Borsaları ; ABD borsalarındaki bazı büyük şirketlerin monopol oluşturdukları iddiası davalara konu olması, şişkin ABD borsaları için sert bir uyarı etkisi yaratabilir. Nietzsche’nin dediği gibi; “Patlar er ya da geç çok fazla şişinen bir kurbağa ve rüzgar çıkar içinden.”

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!