Haftanın Ardından ( 22-26 Mart 2021)

Türkiye ile AB ve ABD ilişkileri ;     AB liderler zirvesinin ardından yapılan açıklamada “Türkiye ile görüştükleri , Türkiye’nin olumlu yaklaşımların memnun olduklarını dile getirdiler. Bu durumun kırılgan olabileceğinin altını çizip AB- Türkiye ilişkilerinde pozitif bir ajanda belirlediklerini ve Türkiye konusunun Haziran toplantısında ayrıntılı görüşüleceğini belirtiler. Haziran ayına kadar bir sakinleşme olacak gibi duruyor. Demek ki diz çöken, geri çekilen yok. Geçen hafta tahmin ettiğimiz gibi karşılıklı olumlu adımlar var.
Avrupa Birliği Bakanlar Konseyi; “ Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararına uyarak Haziran ayına kadar Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılmasını” istedi. Böylece AB liderler zirvesinin Türkiye konusunu ele alacağı Haziran ayı maddelerinden birini öğrenmiş olduk. İşin ilginç yani Türkiye’den “siz işinize bakın, iç işlerimize karışmayın” gibi üst perdeden tepkilerin gelmemesiydi.
ABD ilişkilerinin de bu hafta iki ülkenin dış işleri bakanlarının görüşmesi gündemi vardı. Olumlu bir kaç cümlenin ardından ABD li yetkili ”Türkiye’yi
S-400 füze sistemini ellerinde tutmamaları konusunda uyardıklarını” söyledi. Böylece iki ülke arasındaki en büyük sorununun çözümünde arpa boyu yol gidilmediğini anlamış olduk.  Halkbank davası Temyiz duruşması ABD de 12 Nisan’da başlayacak.

Gece Yarısı Kararnamelerinin Yansımaları ; Türkiye cds puanı 470 puanlara gitti. Dolar/tl  8.00 liranın , İki yıllık tahvillerimiz  %20 seviyesinin üstüne fırladı.  Londra Swap Piyasasında TL faizleri gecelik %1400 seviyelerine çıktı. Borsa istanbul’ da düşüşü önlemek için iki defa işlemlere ara verildi.
Uluslararası Kredi kuruluşları ( Moody’s, Fitch, S&P) peş peşe “Gece yarısı kararnamelerinin çok büyük süpriz olduğunu, Türkiye’nin risklerini  ve kırılganlığını artırdığını” belirtiler. Avrupa Bankaları Ocak ayında Dolar/TL tahminlerini  2021 sonu için 6.50 olarak belirlemişken bu hafta iki rakamlı hedeflerini açıkladılar, yani 10 lira ve üstü.

Avrasya Ekonomik Birliği ( AEB); Türkiye’nin de içinde olduğu 76 ülkeyi tercihli tarife sisteminden çıkarmayı planlıyor.  S-400 füze sistemini Türkiye’den çıkarırsak  önemli ihraç pazarımız olan başta Rusya olmak üzere bir çok ülke bize yeni gümrük vergileri uygulayacak demek oluyor.

Kovid- 19 da Üçüncü Dalga ;  AB Başkanı “Avrupa ülkelerinde salgında üçüncü dalganın başladığını ve durumun endişe verici olduğunu açıkladı. Tüm dünyada üçüncü dalga endişesi ile piyasalar dalgalandı. Ay başında 70 dolarları bulan Brent petrolün fiyatı 60 dolara kadar düştükten sonra tekrar yukarı döndü. Türkiye’de ne yazık ki vakalarda 30 bin sayılarına ulaştık.

Süveyş Kanalında Gemi Karaya oturdu;  Çok önemli bir gündem maddesi bence. Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan  bu kanaldan dünya ticaretinin %12  si geçiyor. Üç gündür kapalı. Her bekleyen gemi, beklediği her saat ürünün maliyetini artırıyor. Dünya emtia fiyatlarındaki artış ve enflasyon beklentisini ciddi tetikleyecek bir durum bu.

Yeni Bakanlar Kurulu ; Beklentisi haftanın son işgünü gece yarısına kadar cevap bulamadı. Gece yarısı  manşetide gerçekleşmedi. Umarım piyasaları geçici de olsa rahatlatacak bir kabine kurulsun.

Dinlemek İçin;

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!