Haftanın Ardından-(19 Şubat 2021)

20 Şubat 2021by Murat KARTALKAYA0

FITCH ; kredi notumuzu güncelledi.  Notumuz yine “ BB-“. Guatemala diye bir ülke duydunuz mu bilmiyorum. İşte bu Orta Amerika ülkesi ile aynı nota sahibiz. Görünüm ise “negatif” den “durağan” a döndü. Yani daha kötü beklenti yerini stabile bıraktı. Buna not artışı  demek fazla iyimser bir yaklaşım olur kanımca. Daha kötü olmayacak demek olumlu mudur !?  Hiç yoktan iyidir.

Raporun içinde olumlu detaylara bakalım. Olumlu olmaya daha çok gereksinim var çünkü. Uluslararası rezervlerin toparlanmaya başladığını belirtmiş. Kasım Ayında 86.7 milyar dolara düşen rezervin şubat başında 95.6 milyar dolara yükseldiği ve bu yılın sonuna kadar 2019 yılı sonundaki 105, 7 milyar dolara kademeli olarak yükselerek yaklaşacağını tahmininde bulundu.

Enflasyonun 2021 sonu itibariyle %11 e düşeceği ve yine bu yıl ekonominin %5.7 büyüyeceği tahmininde bulundu. İki yıllık Türkiye tahvilleri %14.50 civarında. Demek ki  %3 reel gelir var. Bu beklentiye herkes inanırsa sorun yok. Ama faizler 2021 sonuna kadar daha fazla düşemez demek bu.

TCMB kısa vadeli borç tutarını açıkladı; Uzun veya kısa vadeli grubunda olmasına bakılmaksızın vadesine bir yıldan az kalan dış borç rakamı Aralık 2020 sonu itibariyle 188.8 milyar dolara ulaştı. Kasım 2020 ye göre 4.5 milyar dolara yakın arttı. 2021 yılı sonuna kadar 189 milyar dolar ödenecek dış borcumuz var yani. Bunun büyük kısmı ödenmeyip döndürülecektir tabi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Bütçeyi açıkladı; 2021 ocak ayında merkezi bütçe 24.2 milyar dolar açık verdi. Borçla başladık yine. Cari açık biliyorsunuz ithalatımızın ihracatımızdan fazla olmasıydı. Bütçe açığı ise giderimizin gelirimizden daha fazla olması. Eve 9 lira giriyor ama 11,5 lira harcıyoruz. Üstelik geçmişten gelen gırtlağa kadar borcumuz var. Türkiye devletinin 31 Aralık 2020 tarihi itibarıyla 1.812,1 milyar TL borcu var. Borç yiğidin kamçısı…

ABD  10 Yıllık Tahvil Faizleri ; artmaya devam ediyor. Bu durum Türkiye gibi Gelişmekte Olan Ülkeler için iyi değildir. Türkiye’de %3 reel faiz kazanacağına kendi ülkesine, güvenli limanına dönüp %1.5 faize razı olma eğilimi oluşur. Güvenli ülkeye gitme eğilimi GO ülkelerin “dış borçlarını ödeyecek” algısını alevler, risk primleri artmaya başlar. Kısaca Türkiye’nin hem ödeyeceği faiz artarken hem de risk primi artar. Usd libor faizi  2020 başında %1.5 seviyelerindeyken şimdi %0.30 seviyelerinde mesela. Tekrar %1 üstüne gitmesi  bu yıl  döndüreceğimiz 189 milyar dolar dış borç için hoş olmaz doğrusu.

ABD de Normalleşme Adımları ; Bıden’ın normalleşme adımları devam ediyor. Trump zamanında bozulmaya başlayan NATO ve Avrupa ilişkilerini onarma çabaları devam ediyor. Bıden, Münih’te yapılan konferansta “ NATO ittifakına tamamen bağlı kalınacağı ve Avrupalı müttefikleri ile birlikte çalışmaya sıkı sıkıya sarılacağını” beyan etti.  Ayrıca ABD, “Paris İklim Antlaşmasına” geri döndü. Tüm dünyanın geleceği için çok önemli bir gelişme olduğunu düşünüyorum.

T.C Vatandaşları Borçlanmaya Devam ; ediyor. Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre 2020 yılında bir önceki yıla göre 2 milyonu geçkin yeni vatandaş borç dünyasına girmiş. Toplam bireysel kredi borçlusu 34 milyon kişiyi geçmiş. Kasım 2020 TÜİK  verilerine göre istihdam sayısı 27 milyon. 7 milyon kendi işinin patronu olsa, Türkiye’de çalışan herkes borçlu..

            Brent petrol 65 dolara çıktı. Bakın bu fiyat artışı bizim gibi ithalatının %30 kadarı petrol ürünleri olan ülkeler için hoş değil.  Mart- Ekim 2020 tarihleri arasında brent petrol 22-45 dolar arasındaydı. Ortalama 30 dolar. İlgili tarihte usd/try ise 6.50-8.50 arasındaydı. Ortalama 7.50 TL diyelim. Bir varili petrolün maliyeti 30*7.50 = 225 TL civarındaydı. Şimdi ise 65* 7.00 = 455 TL oluyor. Maliyet resmen ikiye katlandı. Peki  petrol ucuzken faydalanabildik mi !? Ne yazık ki hayır. Şubat 2020 den Haziran 2020 ye kadar sert küçüldük. Ağustos ayı ile birlikte yeniden  reel büyüme yakalamaya başladık. Ucuz petrolden faydalanamadık ama pahalı petrol sevimsiz yansıyacak.

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!