Haftanın Ardından ( 15 – 19 Mart 2021 )

Gece Yarısı Operasyonları ;  Aslında Cuma akşamı için oldukça iyimser bir tablo vardı Türkiye için.  FED,  faiz artırımına gitmemiş, Türkiye Merkez Bankası ise süpriz bir kararla faizi 200 baz puan artırmıştı. Üçüncü bir haber ise keyifleri yerine getirmişti. AB, Doğu Akdeniz konusunda Türkiye’ye uygulayacağı yaptırımları askıya almıştı. Güzel haberlerdi, Piyasa pozitif tepki vermişti.
Cuma gece yarısından sonra, önce MB Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alındığı, ardından Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kurallarını esas alan “İstanbul Sözleşmesi” nden ayrıldığı haberleri geceye kara bulut gibi çöktü. Kararlar hakkında çok fazla yorum yapmaya gerek yok. Kararı alanlar, gecenin bir yarısı açıklayarak kötü kararlar aldıklarını teyit ettiler zaten.
Yine de geçen haftanın gündemlerine bakalım ;

Avrupa Birliği Yaptırımları ; AB, Akdeniz’deki sondaj çalışmaları sebebiyle Türkiye’ye karşı uyguladığı yaptırımları askıya aldı. Bu haber Türkiye’yi ikiye böldü. Bir kısım “Kim bilir ne tavizler verdik” dedi. Bir kısımda “RTE, Avrupa’yı dize getirdi” dedi. Umarım her iki tarafında şovenist beklentilerinden ziyade çağdaş, ciddi ülkeler arasında “kazan, kazan” prensibi ile yapılan anlaşma sebebiyle yaptırımlar rafa kalkmıştır.

Merkez Bankası Faiz Kararı ; MB politika faizini 200 baz puan artırdı ve %19 a yükseltti. Beklenti en fazla 100 baz puandı. Hem süpriz faiz artışı hem güçlü ve kararlı faiz kararı metni piyasaları bir süreliğine de olsa rahatlatacak gibiydi.

Covid-19 ; Türkiye’de Covid vakalarının 6.000 li  seviyelerden 21.000 kişiye çıkması bu haftanın olumsuz bir iki haberinden biriydi. Gece yarısı haberlerine eklenince sıkıntısı büyüdü ne yazık ki .

HDP Kapatılması ; Haftanın piyasalar için diğer olumsuz haberi; Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının HDP’nin kapatılması için Anayasa Mahkemesine dava açması oldu. Uzun süredir dillendirilen konu yargıya taşındı.

 FED Kararı ; Bu haftanın hem dünyada hem de Türkiye’de merakla beklenen haberi; FED in faiz artırıp artırmayacağıydı. Beklenildiği gibi faizi artırmadı. Varlık alımlarını konusunda da değişikliğe gitmedi. Bu karar  doların tüm dünya paraları karşısında değer kaybetmesine yol açtı. Ancak etkisi bir gün sürdü. ABD 10 yıllık Devlet Tahvili faizlerinin yeniden %1.68 lerin üzerine çıkmasıyla eski seviyelere dönüldü.

ABD – RUSYA Gerilimi ; ABD başkanının, Rusya Devlet Başkanına “katil” demesi iki ülke arasındaki sorunları iyice çoşturacak gibi. Bu olayın ardından Rusya, ABD büyükelçisini Moskova’ya çağırdı.

Ermeni Soykırımı ; ABD da iki partiden 38 senatörün imzaladığı “Ermeni Soykırımını resmi olarak tanıma” çağrısı geldi. Geçen haftalarda yine iki partinin senatörlerinin ortak imzaldığı “Türkiye’ye yaptırım” çağrısını da unutmamak gerek. ABD ile bazı yollar tıkanıyor görünümü var. Hayırlısı !

IMF Açıklaması ; Uluslararası Para fonu Covid-19 salgını kaynaklı krizin küçük ve orta ölçekli işletmelerdeki (KOBİ)  iflas dalgasını tetikleyeceğini, son yıllarda gittikçe  güçlenen hakim kurumsal firmalarının ise gücünü daha da artıracağını açıkladı. Kısaca tüm sektörlerde kasap, bakkal, manav, butik gibi küçük esnaflar yerlerini AVM lere bırakacaklar diyor.

Güzel haberler ile geçen bir haftanın sonu güzel haberlerle bitmedi.

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!