Haftanın Ardından – ( 12 Şubat 2021)

13 Şubat 2021by Murat KARTALKAYA0

Cari İşlemler Açığı; 2020 yılı için cari işlemler 36.7 milyar dolar gerçekleşti. Yani ithalatımız ihracatımızdan fazla. 2020 başında döviz sepeti 6.31 iken 2020 yılını 8.20 ile bitirdik. Türkiye’nin ürettikleri %30 ucuzlamış. Ona rağmen ithalatımız artmış. 435 milyar dolar da dış borcumuz var. Brent petrol 63 dolara yükseldi. Üç ay önce 35 dolardı. Böyle devam ederse 80 dolara çıkabilir. Sadece petrol değil, diğer hammadde girişlerimizin dolar bazında fiyatları arttı, artmaya devam ediyor. Bu daha çok döviz gereksinimi demek.

Trump Azil Süreci ; Bu hafta Trump’ın azil süreci başladı. Azil kararı çıkmayacağı görüşü yaygın. Yine de senato baskınının azmettiricisi olarak bile söylenmesi güzel değil.

S-400 ; Yine gündemimizde. “Alındı, alınamaz, aslan gibi alırız” gerginliği bitti, şimdi de “kutuda kalacak, iade edilecek” hikayesi başladı. Sadece tatbikat için kullanılacağına dair, Türkiye’den oldukça ılıman söylevler çıkıyor. Türkiye zengin ülke. 2.5 milyar dolara füze alıp sadece tatbikatta kullanabilir. Şaka bir yana ABD  halen “O füzeler ülkeden çıkacak” ısrarını sürdürüyor. Israr devam ederse ve biz de kullanacağız derse Caatsa yaptırımlarının diğer maddeleri gündeme gelebilir. Bir de Halkbank var ama… Hayırlısı.

Milli Uzay Programı açıklandı. 5,5 milyon dolar bütçesi olan bir proje ülke gündemini şu ortamda gereksiz meşgul ediyor sanki. NASA nın bütçesi 28 milyar dolar.

Muharrem İnce ; Nihayet CHP’den istifa etti. Yeni parti kurmada son aşamalara gelindiğini söylüyor. Gündem miydi, gündemdi.

Bitcoin ; Geçen hafta AB ekonomi bakanlarının olumsuz konuşmalarının ardından ABD hazine bakanı Yellen “kripto paraların kötüye kullanımının büyüyen bir sorun” olduğunu belirtti.

Covid- 19 Aşısı ; Almanya ve İngiltere covid-19 aşısının adil dağıtımı için işbirliğinde anlaştılar. Aşı yüzünden  ülkelerin birbirine gireceği beklentisinin arttığı bir dönemde bence aklı başında bir anlaşma oldu. Ama kara değil beyaz haber olduğu için kimse oralı olmadı. İki ülke aşı için tartışsaydı saatlerce konuşulurdu.

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!