HAFTANIN ARDINDAN ( 12 – 16 NİSAN 2021)

Covid-19 ;  Covid ile ilgili dünyadan bir umut verici bir umut kırıcı haberler gelmeye devam ediyor. Türkiye’de ölümler 300 lü seviyelere yaklaşırken, vaka sayıları  ise 60 binlerin üstüne çıktı.  NÜfusa oranla dünyanın zirvesindeyiz.
Bu hafta Ramazan ile birlikte yeni önlemler alındı Türkiye’de. Yeterli olmaz ise ek önlemler alınacakmış. Bence bizim en büyük sıkıntımız bu. “Önlem aldıklarını sanıyorlar”.
Maddi yıkımı da cabası. Örneğin Rusya’nın uçuşları Haziran ayına kadar durdurmasının Türkiye’ye maliyetinin 1.5 milyar dolar olacağı söyleniyor.

JP MORGAN ; Yatırım Bankası JP Morgan sene başında Türkiye gibi gelişmekte olan  ülkelere yatırım çağrısı yapıyordu. Bu hafta ise 180 derece dönerek  yatırımcılarına “ellerindeki gelişmekte olan piyasa para birimlerini elden çıkarmalarını” önerdi.  Demek ki gelişmekte olan ülkelerden çıkan çıktı. Belki de alım önerisi verdiği sene başında çıkmaya başladılar. Her zaman dediğim gibi bu tür uluslararası kurumların ve oyuncuların alım-satım tavsiyesi  taşa yazılı değildir. Her ay fikirlerinin tam tersi  görüş bildirebiliyorlar.

Türkiye- AB İlişkileri ; Geçen hafta  yumuşayan Brüksel – Ankara arası ilişkilerden bahsetmiştik. Bu hafta ise Fransa  yaptığı açıklamada “ Akdeniz’deki Türkiye istekleri devam ederse AB nin yaptırım uygulayacağını” belirtti. Anlaşılan  Türkiye-AB, Türkiye-ABD, Türkiye-Rusya ilişkilerinin bıçak sırtında yürüdüğü bir dönemden geçiyoruz.

ABD – Rusya Gerginliği ;  ABD nin Karadeniz’e savaş gemileri göndermekten vazgeçmesi ortalığı bir nebze sakinleştirse de, atılan diplomatik adımlar suların soğumayacağını gösterdi. Önce ABD, 10 Rus diplomatı sınır dışı etti, ardından Rusya ABD’nin Moskova büyükelçisini kovdu.

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!