HAFTANIN ARDINDAN (05- 09 NİSAN)

Rusya – Ukrayna Gerginliği ;  Sovyet Sosyalist devletinde  Ukrayna yönetimine bırakılan Kırım, Sovyet Sosyalist devleti yıkılınca Rusya ve Ukrayna devletleri arasında sorun olarak kaldı.  2014 yılında Rusya Kırım’ı ilhak etti. Sonrasında Azak denizini Karadeniz’e bağlayan Kerch ( kerç) boğazını kontrol altına alınca gerginlik iyice artı. Kırım kıyılarında dolaşan  Ukrayna donanma gemilerine de el koyunca savaş tamtamları vurulmaya başladı.  Nato, Ukrayna’ya Nato askeri yollayacağını açıkladı. ABD, Karadeniz’e savaş gemilerinin gitmesi için Türkiye boğazlarından geçeceğini Türkiye hükümetine bildirdi. Rusya bunun üzerine bu geçişin “sonun başlangıcı olacağını” açıkladı. İnsanın aklına 100 yıl önce Boğazları geçip Rusya’yı bombalayan Alman gemileri geliyor doğal olarak. İnşallah tarih tekerrür etmez ve İnşallah Anadolu’nun yöneticileri 100 yıl önceki hatayı yenilemezler.

Mısır, Yunanistan, Güney Kıbrıs arasında askeri iş birliği anlaşması yapıldı. Ortak tatbikatlar ve operasyonel çalışmalar artırılacakmış. Bunun ne anlama geldiğini hepimiz biliyoruz. Akdeniz’de Türkiye karşıtı bir ittifak bu. Kısaca hem Karadeniz’imiz hem Akdeniz’imiz bir anda ateş gölüne dönebilir Allah korusun. Türkiye’nin yöneticilerinin ve diplomatlarının tilki gibi olup bu cehennemden Türkiye’yi uzak tutması gerekiyor.

Türkiye – AB görüşmesi ; Son zamanlarda yumuşa gösteren Ankara-Brüksel hattında bu hafta Ankara’da bir görüşme oldu. Avrupa Birliği başkanları Türkiye’ ye gelerek Sn Erdoğan ile görüşme gerçekleştirdiler.  Görüşmenin işbirliği ve katılımın geleceği hakkında olduğu belirtildi. Aynı zamanda  Avrupa’ya açılan kapı olan Türkiye’nin  göçmenleri  misafir etmesi ve bunun için ödeme yapılmaya devam edilmesi de görüşüldü.

Türkiye de Enflasyon ; TÜİK  Mart 2021  enflasyon rakamlarını açıkladı. Bir önceki yılın aynı ayına göre yıllık %16.19 Tüfe artışı gerçekleşti. ÜFE ise %31.20 artış gösterdi.  OECD ülkeleri enflasyon ortalaması yıllık %1.7 civarında. Türkiye’nin ne kadar yüksek enflasyonla yaşadığının göstergesidir bu.

Üretici fiyatlarındaki artışın gelecek aylarda tüketici fiyatlarını yukarı taşıyacağı aşikar. Türkiye’de MB faizi %19, İki Yıllık Devlet Tahvilleri de o civarda. Aslında reel anlamda bir faiz kazancı var. Ancak ÜFE rakamları enflasyonun yükseleceğini gösterdiği için Türkiye faizine yabacı ilgisizliği devam ediyor. Çekirdek ve ÜFE oranlarında iki ay üst üste düşüş olmadığı müddetçe de gelebileceklerini hiç sanmıyorum doğrusu. 15 Nisan daki MB faiz kararı takip edilecektir. Herhangi bir düşüş olmasını kimse beklemiyor. İntihar olur zaten bu. Genel kanı değişmeyeceği yönünde. Ben ise bir artış süprizi yaparlar mı diye umutlanıyorum doğrusu.

Dünya’da Artan Emtia ve Gıda Fiyatları; Aylardan beri bu konudaki endişemi sürekli anlatıyorum. Birleşmiş Milletler yaptığı açıklamada “Küresel gıda fiyatlarının on ay üst üste artış göstererek  Haziran 2014 en beri yüksek seviyesine çıktığını” açıkladı.  Bu durum dünyada  yüksek enflasyon beklentisini tetikledi. Yüksek enflasyon baskısı tahvillere satış getirdiğinden dünya finansal dengesinde bozulmalara neden oluyor.  Bu beklentiyi kırmak için FED başkanı bu hafta bir açıklama yaparak “Bu durumun enflasyon değil, geçici bir fiyat artışı” olduğunu açıkladı. Piyasalar şimdilik ikna olmuş gibi görünüyor ki % 2  seviyesine gitmesi beklenilen ABD 10 yıllık tahvillerinin %1.62 seviyesine kadar düştü.

MB rezev açığı yükseldi.  Ne yazık ki MB rezervleri eksi 61 milyar düzeyine düştü.  Rezervlerin 10 milyar üstünde azalmasının bence en büyük sebebi swapların geri dönmesi oldu.

Covid-19 ; Tüm dünyanın canını yakmaya devam ediyor ama Türkiye’ de korkulan oldu. Vaka ve ölüm sayıları patladı. 300 lere yaklaşan ölüm sayısı ve Avrupa’nın zirvesine oturduğumuz 55 binli vaka sayısı korkutucu olmaya devam ediyor. Ne yazık ki şimdilik keskin önlemelerde görülmüyor.

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!