Güzel Günler Göreceğiz !

11 Şubat 2020by Murat KARTALKAYA0
Güneşli Günler…

Son zamanlarda dünyanın geleceği ile ilgili o kadar çok karamsar görüş var ki, insanın içi kararıyor. Öleyim biran önce de gelecek günlerde boğulmayayım diyorsun. Daha önceki senaryolar daha eğlenceliydi. Ya uzaylılar dünyayı işgal ediyordu ya zombiler ya da Rusya, ABD nükleer savaşı ile dünyanın sonu geliyordu.

Günümüzde ise senaryolar çeşitlendi. Eskiye oranla daha mantıksal ama sonuçta senaryo. Küresel ısınma ile dünya çölleşecek, insanlar aç ve susuz kalacak. Yapay zeka ve robotlar tüm işleri ele geçireceğinden insanlar işsiz kalacak ve açlıktan ölecek. İnsan nüfusu o kadar artacak ki dünyanın zengin elit tabakası bir virüs ile insanlık nüfusunun dörtte üçünü öldürecek. En son senaryo ise teröristlerin nükleer başlıklı silah bulup dünyayı yok etmesi.

Bir de bunlara “dünyanın sonu geliyor “ diyen çeşitli dinlere mensup din misyonerleri ekleniyor. Dünyada açlığın, şehvetin, yolsuzluğun arttığı iddiasıyla Kutsal kitaplardan bölümler gösterip insanları kendi inançlarına çekmeye ya da Mesih’in geleceğine iknaya çalışıyorlar.

1960 li yıllar okullarda tarımda makinalaşma yüzünden insanların işsiz kaldığının anlatıldığı zamanlardı. 1980 lı yıllar ise sanayide makinalaşma yüzünden işsizliğin insanları aç bırakacağının söylendiği zamanlardı. Yıl 2020. Gelişmiş ülkelerde işsizlik baş edilemeyecek düzeyde değil. Türkiye gibi Gelişmekte Olan Ülkelerde bile ortalaması %11. Kısaca makinalar insanların işini aldı ama insanlar hep kendilerine daha iyi işler buldu.

1950 li yıllara göre en zengininden en fakirine herkesin yaşam standardı yükseldi. Evet zengin ile fakir arasındaki fark açılıyor ama 1500 yıllarındaki Lord ile köylü arasındaki kadar değil. Yapay zeka ve robotlar hızla maden işçisi, temizlik işçisi, asker, hasta bakıcısının yerini alsa daha güzel olmaz mı !?

Deniz suyu yakın zamanda içme ve tarım sulamasında kullanılabilir hale gelecek. Afrika ve Orta Asya çöllerinin sulandığını, her tarafından bereket fışkırdığını, Afrika’nın açlık ve susuzluktan kurtulduğunu düşünsenize. Ufacık toprak parçasında eskinin dönüm dönüm ürünü elde ediliyor artık. Dünyanın açlık diye bir derdi kalmayacak yakında.

Avustralyalıların taştan kağıt üretiminde başarılı olduğu söyleniyor. Tuvalet kağıdından kitaba kadar her alanda kullanılabilecek. Kağıt için yok edilen ağaç ormanlarının artık kesilmesine ihtiyaç duyulmayacağını düşünün. Yapay zeka ve robot teknolojisi ile dünyanın en ıssız, uzak köşelerindeki çocuklara eğitim, öğretim, kültür hatta sağlık hizmetlerinin her an ulaştığını düşünsenize. Eğitim seviyesi yükselen insanların artık tek çocukla yetindiğini ve dünya nüfus artışının önce yavaşlayıp sonra düşmeye başladığını.

Güneş, rüzgar ve sudan elde edilen enerjinin dünyanın kullandığı enerji toplamına neredeyse eşit olması harika olacaktır. Dünya büyük bir hızla yenilenebilir enerjiye koşuyor. Dünya kirliliğine harika bir çözüm olmaz mı !?

Din misyonerlerinin dediği gibi açlık,yoksulluk dünyanın kaderi mi peki ?!

20 yy. sonlarına kadar dünya açlıkla, kıtlıkla mücadele etti. Çin, Japonya, İrlanda, Rusya, Osmanlı İmparatorluğu açlıktan kırıldı. 1350-1800 tarihleri arasında Küçük Buzul Çağı döneminde hububat rekoltesinde sert düşüşler oldu. Nesiller boyu her aile ferdinin anlatacağı bir kıtlık hikayesi oldu.

Osmanlı İmparatorluğunda bu durum köylerin boşalmasına, göçlere ve en sonunda 17 yy başlarında Celali İsyanlarına yol açtı. 19 yy sonları, 20 yy başları İstanbul, İç Anadolu, Balkanlarda kıtlıklar yaşandı.

1960 lı yıllarda Çin’in yaşadığı kıtlıkta 40 milyon ile 70 milyon arasında insanın öldüğü söyleniyor. İnsanlar açlıktan ne bulursa yemişler. Günümüzde diyorlar ki yılan yiyorlarmış, yarasa yiyorlarmış. Adamlar birbirini yemişler açlıktan yarasa yeseler ne olur!

1845 – 1852 yıllarında İrlanda da yaşanan kıtlık sebebiyle bir milyon insanın öldüğü, hastalandığı, göç ettiği yazılıp söyleniyor. Yedi yıl açlık, kıtlık çekilmiş. Yedi yıllık kıtlığı rüyasında görecek bir bilgeleri de olmayınca bitmişler .

1920 li yıllarda yaşanan Rusya kıtlığı ise tam bir facia. Yazılanların onda biri bile doğru ise yaşananlar “Cennette, Cehennemde dünyada” diyenleri haklı çıkarıyor. İnsanlar açlıktan insan eti yemişler. Yukarıdaki fotoğrafta göreceğiniz üzere çocuklar günümüzün Afrika’sında açlıktan ölen çocuklar gibi. İnsanların pazarda insan eti sattığı yazılıp söyleniyor.

Allah kimseye o günleri bir daha yaşatmasın. Dünya her yenilikte her buluşta her geçen on yılda daha iyiye, güzele gidiyor bence. İnsanlık tarihin en şanslı insanları 1960 sonrası doğanlar. 50 bin yıllık Homo Sapiens tarihinin en şanslıları.

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!