Günümüzde Haşhaşiler

19 Kasım 2017by BoldThemes1

İki din adamını ayıran  en korkunç gerçek ise; Hasan cahil dönemin en entellektüel adamı iken Fettullah ın modern dünyanın  cahil bir adamı olarak aynı etkiyi yaratması..

Haşhaşiler;

İsmaili tarikatından bir din adamı olan Hasan Sabbah  tarafından 11 yy da oluşturuluyor.

Ve tam 200 yıl Orta çağ İslam dünyasında etkili oluyor..

Hasan Sabbah dönemin en iyi okullarında eğitim görüyor. Dönemin devlet,sanat erkanı ile sıcak ilişkileri oluyor.

Nizamımülk ve Ömer Hayyam ile arkadaş olduğu iddia edilir..

Tarikatın ortaya çıkışı dinsel hizipleşmeden kaynaklanır.Abbasi Halifeliğine ve Büyük Selçuklu devletine karşı eylemlerle ,suikastlarla güçlenir..

Arada sırada Haçlılara ve Moğollara da bulaşırlar..Sonlarını ise  Moğollar getirir..

Günümüz Haşhaşilerine ise Fetöcü diyorlar..Taliban,İşid te kan dökme açısından ve cennet vadetmesi bakımından benziyor aslında.

Yine de gündem Fettullah Gülen …

Nur tarikatına mensup bir din adamı..Ancak ilkolulu bile dışardan bitirmiş bir zat..

1990 lı yıllarda siyaset,devlet,sanat ile sıcak ilişkiler kuruyor..Tüm üst düzey siyaset,basın,devlet,sanat figurlarıyla elele gözgöze fotografları var.

Sonrasında ülkeyi kan gölüne çeviriyor..

Sonuç;

Şu sıralar Türkiye de ne aksi gitse ardında Feto var diyorlar..En son NATO tatbikatında yaşanan rezilliği de Feto ya bağladılar..Olabilir..Ama aynada kendine de bakman gerekir..Koca Türkiye Cumhuriyeti olarak NATO da Feto nun oyunlarına izin vermemen gerek..

Her iki harekette siyaset ve devlet tarafından palazlandırılıp sonra başedilemez hale gelmiş.Her iki harekette KURAN a değil tarikatlara çok fazla önem verirsen ,birinin algı yönetimi yaparak insanları nasıl etkileyeceğini gösteriyor.

İki din adamını ayıran  en korkunç gerçek ise; Hasan cahil dönemin en entellektüel adamı iken Fettullah ın modern dünyanın  cahil bir adamı olarak aynı etkiyi yaratması..

Haşhaşiler tam 200 yıl tarih sahnesinde kaldılar..Haberleşmenin ve ulaşımın çok zor olduğu yıllarda oldukça geniş bir coğrafyaya yayıldılar.

Günümüz hızlı ulaşım ve haberleşme çağında nerelere yayıldıklarını Allah bilir.Feto,bugün yarın bitecek bir süreç değil..Bu yüzden her zaman tetikte olmalıyız..Her zaman…

Sosyal Medyada Paylaşın!

BoldThemes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!