Gündem…14 Yılın En Yüksek Enflasyonu !-Otomotivde Daralma!

4 Aralık 2017by BoldThemes0

*Allahım Allahım öyle bir hatadan döndüler ki verilmiş sadakamız varmış.

Hafta sonu Sn Cumhurbaşkanı ” Paralarını yurtdışına gönderenler var,gereğini yapacağız ” demişti..Sanırım uyaranlar oldu da bugün bu söylemden uzaklaştı..Yabancı yatırımcıyı en çok ürküten cümlelerden birini kurmuştu.Zaten sürekli  Fetocu diye şirketlere kayyum atanması yabancı yatırımcı için yeteri kadar can sıkıcıydı.

2002 den beri yurtdışından deli gibi para geldiği için ülkenin büyüdüğün farkındadırlar inşallah..Türkiye vatandası götürürken vatan haini ama yabancı Türkiye getirirse ASLAN PARÇASI…Böyle bir düşünce olamaz..Global dünyada para nerede en çok getiriye ulaşıyorsa oraya gidecektir..Ya da ençok güvendiği yere..

**Kur enflasyonu,Enflasyon faizi,faiz kuru bozar..Bahçıvan hanıma,hizmetçi beyfendiye,şöför hepsine durumu..Enflasyon kur etkisiyle Kasım ayında %12,98 e yükseldi..Son 14 yılın en yükseği..Hep söylüyorum bağırarak ne faiz ne kur düşmez..

**Aylar önce otomotive vergiler ve akaryakıta zamlar otomotiv sektörünü bitirecek demiştim hatırlarsanız.Kasım ayında geçen yıla göre %18 ye yakın satışlar düşmüş..Bence kur farkları henüz otomotive etki etmedi..2018 ile birlikte yeni gelen araçlar yeni kurlardan gelecek..Aralık 2017 de bu yüzden otomotiv belki biraz hareketlenir.

**FED in faiz artırımı kesin gibi.Herkesin çok taktığı ,benim ise en az önemsediğim konu..FED in faiz artıracağını sağır sultan duydu..Bundan sonra neyi etkileyecek Allah aşkına..

**Esas sorun bizim Merkez Bankası ne kadar faiz artıracak..Kolaysa artırmasın bakalım..Artırması kısa vadeli olarak ortamı pembeleştirir..

**Bence Dünyayı etkileyecek en önemli sorun Rusya nın ABD seçimlerine karışıp karışmadığı sorunudur..Usd nin,Türk lirası dahil tüm para birimleri karşısındaki değerini etkileyecektir.

**Yüzüklerin Efendisi filminde bir göz vardı..Herkesi gözlüyordu..Şu an Tüm Türkiye o göz gibi Zarrab ı izliyor..Diğer tarafta Orta-doğu gerildikçe geriliyor. KuzeyKore ne durumda? Suriye de Esad,Ruslar,İranlılar neler karıştırıyor v.s kimsenin umurunda değil..İki gün sonra ” yandım anamm,kandırdılar bizi ” diye bağırmaya başlamayız inşallah..

 

Sosyal Medyada Paylaşın!

BoldThemes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!