FED FAİZLERİ VE İSTANBUL SEÇİMİNİN TÜRK PİYASASINA ETKİSİ

23 Haziran 2019by Murat KARTALKAYA0

Sevgili dostlar..Fed faiz artırımı veya düşürülmesi eğer Türkiye olarak satın alınacak bir hikayeniz var ise bir anlam taşıyor..Zayıf olan hafızalarımız bir tazeleyelim..

Hadi 2003 Haziran ayına gidelim..FED faizleri %1 ile en düşük seviyelerde…Türkiye de USD/TRY 1.42 ve BIST de 10.900 puandaydi.FED faiz artırmaya başladı.Tam iki yıl sonra Haziran 2005 de FED faizleri %3.25 e kadar çıkardı…Türkiye de usd/try nin yukarı gitmesi,borsanın düşmesi gerek değil mi !!! Öyle mi oldu…!???

HAYIR !!!! Tam tersine bir seyir izledi Türk piyasası.USD/TRY 1.33 e düştü.Borsa ise 27.000 seviyelerine çıktı..NEDEN Mİ ! Türkiye ucuzdu ve güçlü üçlü ÇIPASI vardı…IMF – AB ve Maliye disiplini.Artı genç,dinamik,yeni,tek başına bir iktidar vardı..

Haziran 2006 ya geldiğimizde FED faizleri %5.25 e kadar çıktı.Usd/try 1.59 çıkarken Borsa 35.500 puana çıktı.Üç yılda FED faizleri 5 kat artırırken ; USD/TRY yerinde saydı ,Borsa ise tam üç kat değerlendi.Oysa tam tersi olmalıydı..

Kısaca sevgili dostlarım hikayeniz var ise FED deli gibi faiz artırırken de bu ülkeye yabancı yatırımcı yağar .Ama hikayeniz yok ise FED in faiz indirmesi veya sabitlemesi işinize hiç yaramayabilir…

Peki İstanbul seçimleri önemli mi ..Evet 31 Mart ta önemli değildi..Sadece yerel seçimdi..Artık iktidara güvenoyuna dönüştü..31 Martta az bir fark ile İmamoğlu kazanmıştı..Bir ay içinde herşey normal seyrine dönecekti.Ankara da Mansur Yavaş gibi herkes herşeyi unutacak normal hayat devam edecekti..İktidar büyük bir hata yaparak seçimler tekrarlanırsa kaybedeceğini bile bile seçimi iptal ettirdi..imamoğlu ndan bir halk kahramanı çıkardı..İnanın müthiş stratejilerle sürekli gündemde kalan AKP nin bu hatalı stratejisini anlayamıyorum..

Şimdi ne olacak !? İmamoğlu lehine % 0.5 – 1.5 arası bir fark olursa iktidar sallanır ama devam eder…% 5 civarı fark 2020 nisan , %6 fark 2020 şubat, %7 fark ve üstü ise kasım 2019 da erken seçim getirir.Bu farkı hazmedemezler..Bu muhalefette büyük bir çoşkuya,iktidarda büyük bir yıkıma yol açar ki artık kimse bu dalgayı durduramaz.Akp siyaseti doğal sınırlarına ulaşmış hatta zorluyorken bu dalga ile başedemez.S-400 ve Doğu Akdeniz krizi seçim sonrası yakıcı etki yaratabilir.İktidarın daha önce GEZİ ve 15 TEMMUZ olaylarında yakaladığı “birlik ,beraberlik,dış güçler,hainler” söylemleri S- 400 konusunda vatandaşta aynı etkiyi yaratmayacaktır.Üstelik Cumhurbaşkanı ( YENİLMEZ ERDOĞAN ) ,bakanlar,valiler,tüm devlet ve iktidar kaynakları İstanbul seçimlerine taraf olarak giriyor ve %5 ve üstü yenilgi ile çıkıyorsa…

24 Haziran 2019 sabahından itibaren umut,neşe,beklentiler çok daha güzel ama ekonomi,siyaset,sosyal olaylar çok daha can sıkıcı olacak gibi duruyor.

Bakın 2018 de Türk bankaları ve Büyük kurumsal şirketleri yurtdışı piyasalardan Libor +130 ile borç bulabiliyordu..liborun 2018 yılı ortalaması %1.83 civarındaydı..Yani alınan borç 1.83+1.30 = 3.13% civarındaydı..Günümüzde ise Libor + 250 ile ile borç bulabiliyorlar.Günümüzde libor ortalaması %2.38 ..Yani 238+250 = 4.88% e yükseldi..

Eee %1.75 artıştan ne olacak demeyin..Bu Türkiye dış borcu için her yıl 20 milyar usd daha fazla faiz ödeyecek demektir..20 milyar dolar sadece FAİZ..FAİZ.FAİZ..Hani şu iktidarın hiç sevmediği,haram olandan.

Faize fazladan ödediğimiz bu 20 milyar dolar ile kaç tane daha İstanbul havalimanı,Avrasya Tüneli,Boğaz köprüsü yaparız sizce..İstanbul havalimanı sanırım 8 milyar usd ye mal olmuştu.Yani onun gibi 3 tane daha havalimanı yapabilirmişiz.

Hadi onu bırakın Türkiye nin en büyük 500 şirketinin 2018 yılı faaliyet karı yanlış hatırlamıyorsam 55 milyar dolar civarındaydı..Yarısı faiz artışına gitti..Sadece artışına..!!!

Yaradan yanımızda onur ve güç bizimle olsun !! Zor ama başaracağız.Daha öncede kaç defa başardık.Kendini birşey sanan ama hiçbir şey olmayan iktidarlara rağmen başardık.Yine başaracağız..

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!