Fakirleşen Türkiye !

23 Haziran 2021by Murat KARTALKAYA0

Bu gerçeği kabul etmek hem zor hem de üzücü. O yüzden biz sürekli yollardan, savunma sanayisinden, mucizevi bir şekilde birden ortaya çıkan petrol ve doğalgaz rezervlerinden bahsetmeyi tercih ediyoruz. Oysa rakamlar her şeyi çok net ortaya koyuyor. Zenginimiz bile aslında fakirleşiyor. Şimdi diyeceksiniz ki, zenginler zaten dövizde. Dövizde olmaları fark etmiyor. Kazançları TL.  Ya da ellerinde tuttukları örneğin doları 9.00 liradan bozmuyorlar ki, 6.00 liraya düştüğü zaman bozuyorlar. Şu anda bozmadıkları dövizin reel anlamda bir anlamı yok bence. Hadi bir kaç örnek üzerinden değerlendirelim.

Bu olayı  Almanya’da yaşayan bir işadamı kardeşimden duydum. Tesadüfen beni aradı bu  restorandaymış. 2008 de davetlisi olarak Almanya’ya gittiğimde beni  bu restoranda ağırlamıştı. O günleri andık. Fiyatlardan konuşunca bu gerçeklerle karşılaştık.

Yıl 2017. EURO\TL 3.70. Biri Türk, biri Alman iki iş insanı Frankfurt’ da “Ranch&sea et restorantında” yemeğe gidiyorlar. İkisinin o günkü mal varlığı aynı. 1 milyon Euro. Türk’ün TL karşılığı 3.7 milyon TL.

Dört yıl sonra bugün EURO\TL 10.50. Alman iş insanının mal varlığı bugün de 1 milyon Euro, ama Türk iş insanın mal varlığı artık 352 bin Euro. Mal varlığı, Alman meslektaşının üçte birine düşmüş.

2017 de masaya gelen hesap 300 Euro. Türk hemen atılıp hesabı ödüyor. TL karşılığı 1.100 TL. Dün yine aynı yerdeler hesap geliyor. Türk iş insanı ağır davranıyor bu sefer. İçinden bari Alman ödese diyor. Çünkü dün 300 Euro luk hesabın TL karşılığı 3.150 TL demek.  Ben 2008 de bu restoranda yemek yediğimde Euro/Try 1.60 liraydı. Emin olun ben bile yemek yiyebiliyordum bu restoranda. Bugün imkansız.

Diğer örnek Lüksemburg’dan. Bir evladımız iki yıl kadar önce iş bulup oraya yerleşti. Endüstri mühendisi. Aylık Maaşı 4.000  Euro. Her zaman gittiği Türkiye standartlarına göre lüks sayılabilecek bir restoran.

Bu restoran, Lüksemburg’da ilk onda. Bizim delikanlıya, bu restoranda eşi ile beraber şarap, tatlı dahil güzel bir akşam yemeğinin maliyeti 80 Euro. Maaşının 50 de biri yani.

Türkiye’de iş bulduysa şanslı dört yıllık bir Endüstri mühendisinin iyi bir firmada aldığı ücret ise 6.000 TL ki, ülkenin çoğunluğuna göre “Çok çok iyi maaş alıyor”. Bu arkadaş İzmir’de bu kalitede bir restorana eşiyle gidip şarap, tatlı dahil bir akşam yemeği yese, fatura 600 TL nin altında gelmez. Yani maaşının 10 da biri. Bu çocuklar daha kaliteli bir hayata özendikleri için vatan haini oluyor. Kaliteli hayatlarını çalanlar vatansever.

Sadece İnsanımız mı ?! Şirketlerimizin değerine bakalım isterseniz. Ford ve WW karşılaştıralım mı !
Yine yıl 2017 ve yine EURO\TL 3.70.  Ford Otosan ‘ı dikkate aldım, çünkü özellikle son aylarda süper performans gösterdi. Frankfurt borsasında Volkswagen ile kıyasladım.

2017 de Ford 35 TL yani 10 Euro dan bugün 179 TL ye yani 17 Euro ya, Euro bazında %80 yükseldi.

WW ise 2017 de 133 Euro günümüzde 309 Euro ya yükseldi. Yani %132.
WW, Ford dan zaten çok daha değerliydi, son dört yılda %50 daha fazla değerli oldu.

Almanya’ da yaşayan bir yakınım var.  Normal bir vatandaş harcamalarını göndermiş sağ olsun.  Gerçi Türkiye onun için bir cennet. Euro maaşın olup Türkiye’de yaşıyorsan cennet olması normal tabi.
Almanya’da 5.000 Euro alan bir çalışan ile Türkiye’de 5.000 TL alan, beş, altı yıllık iş geçmişi olan nitelikli personeli kıyaslıyorum. Almanya’da asgari ücret 1.600 Euro civarında. Bizim asgari ücretli nasıl  geçinemiyorsa, Alman asgari ücretlide zor şartlarda geçiniyordur mutlaka.

Sabit giderlerdeki uçurumu görüyorsunuz.
Yakınım elektrik, su, doğalgazı toplam 224 Euro diye bildirmiş, ben onları ayırıp İzmir de benim evimin giderleri ile kıyasladım. Gördüğünüz gibi sabit giderler çıktıktan sonra Almanın cebinde 2700 avro kalırken, Türkün eline 530 TL kalıyor. Mutfak masrafı bile kalmıyor.  Peki iki ülke çalışanının yaşam kalitesini artırma şanslarına bakalım.

Almanya merkezde geniş ev 800.000 Euro imiş. İzmir de Merkez değil de, Bornova, Karşıyaka gibi yerlerde 3+1 daireyi 1.200.000 filan bulabilirsiniz. Almanya da yıllık konut kredi faizi %1.91 imiş. Türkiye de en düşük aylık %1.35. Yıllığı basit faizle %16.10.
Almanya da 5.000 Euro maaş ile karı koca çalışsan bile bu evi alamazsın. Türkiye ise hayal bile edemezsin. Beş yıllık konut kredisi çeksen, beş yılın sonunda Alman 30.000 avro, Türk ise 443.000 TL ödüyor.
Arabada ise ip kopuyor. 2019 Audi Q5 fiyatı, Alman çalışanın maaşının dokuz katı iken; aynı araba Türk çalışanın maaşının 180 katı.

Ben ülkeme çok güveniyorum. Bu ülke ekonomi de, demokrasi de dünya lideri olabilir. O yüzden Avrupa ülkeleri ile kıyaslıyorum. Vatanını sevmeyen Türkiye’yi, Suriye ile kıyaslayıp çok mutlu olabilir. Ben Almanya ile kıyaslarım.1950 de İkinci Dünya savaşından paramparça çıkıp bugün dünya devi oldu. Dev olurken yapı taşı Türklerdi. Şimdi Türkiye, Almanya’nın 20 adım gerisinde. Ben buna katlanamıyorum.

 

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!