Faiz Cenneti Türkiye !

SORAN OLURSA FAİZ İLE MÜCADELE EDİYORUZ DERSİNİZ

Yıllardır yazıyorum. Dünyanın en yüksek faizi veren ülkelerden biri Türkiye. Çünkü parayı ” EYYY” diyerek etkileyemezsin. Paranın bir bedeli var. Bu bedeli ödemek zorundasınız. Zaman, borçluluk oranı, piyasadaki güvenirliğin borçlanacağın paranın bedelini etkiler. Arjantin ve Venezuela’yı saymazsan dünyanın en kötü CDS puanına sahip dört ülkesinden birisin. Merkez Bankası faizi yine iki ülke hariç en yüksek faizi veren üç, dört ülkeden birisin. Alamanya ve Japonya’da 10 yıllık devlet tahvil faizleri eksideyken, ABD ‘ de %0.60 iken sen 30 kat daha fazla faiz vermene rağmen ülkene para getiremiyorsun artık. %12 faiz veriyorsun yabancı alacağına satıyor. Sana güvenmiyor.

Sadece bu kadar mı !? Tabi ki hayır. Ya faiz artırımında ya indiriminde geç kalıyorsun. Hem dövizden hem faizden goller yiyorsun. Bakın bu ay alınan karar ile ne büyük paralar kazanıldı. 17 Nisan 2020 cuma günü Türkiye’nin “İki Yıllık Tahvilleri ” %13 civarından işlem görüyordu. Cumartesi günü BBDK ani bir kararla bankaların aktif rasyo uygulamasına geçmesini istedi. Bankalar aktif rasyoyu tutturmak için ya kredi verecekti ya tahvil alacaktı. İşin en kolay özeti bu. Bankalar ne yaptı !? Doğal olarak tahvil aldı. İki yıllık faizler bir anda %2.5 düştü. O hafta düşmeye devam etti ve 24 şubat günü %.8.55 i görüp %9.00 civarından kapadı. Bir haftalık kazanç %3.67 oldu.. Paraya bakar mısınız arkadaşlar. !! Kaba basit faizle aylık kazanç %14.68. Peki yıllık ne olur ?! %190.83.. Bankaya para yatırsanız, aylık fazi oranı kaç? Yıllık net %8.5. Opaaaaaa ! Dünyada faiz sıfır, sende %.8.75 ama adamlara bir haftada %190 faiz veriyorsun. Yabancı durur mu ?! Çakmış kafana. 17 nisan haftası aylar sonra yabancının tahvil satışı 67 milyon usd kadar düşmüştü ne güzel. Ama sen öyle bir pas atmışsın ki adam doksana çakmayıp ne yapsın. 24 Şubat haftası yabancı çıkışı tekrar 328 milyon dolara çıkmış. Sonra anlatıyorlar ; ” Tüm dünya baş başa verip Türkiye’ye oyun oynuyor”. Hayır be güzelim bunun özeti şu; ” İşini bilmeyen çavuşlar döner poposunu avuçlar “

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!