Faiz Cenneti Türkiye !

3 Haziran 2020by Murat KARTALKAYA0

Ben faize karşı değilim öncelikle onu belirteyim. Paranın zaman bedeli vardır, bu da faizdir. Enflasyon paranın değerinden alır, faiz bunun karşılığıdır. Enflasyon %10 iken %30 faiz istiyorsanız bu tefeciliktir, şerefsizliktir, günahtır. Aynı şekilde enflasyon %10 iken %8 faiz vermek adamın parasından aşırmaktır. Bence bu kadar basit !

“Faiz haramdır, faizle mücadele ediyoruz” diyenler başarılı olmuş mu !? Yazıyı okursanız göreceksiniz ki başarılı olamamışlar. Hep dedik bağırıp çağırarak faiz düşmez. Peki “Türkiye’de faizler bir yılda mucize gibi düştü” diyenler haklı mıymış !? Ne yazık ki onlarda değilmiş.

Türkiye, dünyanın en yüksek faizini veren 10 ülkeden biri. Batık Arjantin ve Venezuela hariç tabi. Dünyada faiz yok neredeyse; o yüzden Türkiye’de faizlerin % 8.25 olması bir mucize değil büyük bir başarısızlıktır ya da dış güçlerin oyunu. Şimdi Türkiye’nin içinde olduğu en yüksek faizi veren ülkelere bakalım. Bu on ülkenin faiz ortalaması % 8.10. Türkiye’nin ise %.8.25. Ülkelere bakar mısınız lütfen. İş konuşmaya kalsa hiçbiri ile kendimizi aynı kefeye koymayız.

Mısır% 9,25
Pakistan% 8,00
Uganda% 8,00
Ukrayna% 8,00
Türkiye% 8.25
Zambiya% 9,25
Bangladeş% 6,00
ORTALAMA %.8.10

Bizim gibi en kötülerden sonra üç grup daha var. İlk grubu 10 ülkeden oluşuyor. Hindistan, Meksika, Rusya, Sri Lanka, Namibya, Vietnam, Güney Afrika, Botsvana, Brezilya, Çin. Göreceğiniz gibi bizim kategorimiz hiç olmazsa bu grup olsa normal derdik. Bir şey yapmaya gerek yok. Faiz ile mücadeleye filan. Bu on ülkenin ortalaması % 4.41. Türkiye’nin yarısı kadar. Ya da bu ülkelerden Türkiye %100 daha fazla faiz veriyor.

Bir sonraki grubu 11 ülkeden oluşturdum. Bunların ortalaması %2.11. Bu ülkeler ; Kolombiya, Hırvatistan, Ürdün, Malezya, Mauritus, Fas, Filipinler, Katar, Romanya, Sırbistan, Tayvan. Biz bu ülkelerden % 400 fazla faiz veriyoruz. % 400..

Bir sonraki grubu ise zengin ülkeler oluşturuyor. Toplam kırk ülke var. Bu ülkelerin ortalaması % 0.11. Bu ülkelerden Danimarka’da faiz % – 0.60, Japonya’da % – 0.10, İsviçre’de % – 0.75, Avrupa Birliği Ülkelerde % 0 ve ABD’de % 0.25. Türkiye bu grup ortalamasının 50 katı fazla faiz veriyor. Faizin haram olduğu, faiz mücadelesinin anlatıla anlatıla bitirilemediği Türkiye elli kat fazla faiz veriyor. Ona rağmen ülkeye yabancı yatırımcı geliyor mu !? Hayır . Ülke ülke dolaşıp para yatırın diyoruz üstelik. Her şey rakamlarda var aslında, yeter ki bakmak iste !!!!!

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!