Eylül 2020 İşsizlik Rakamları açıklandı.

10 Aralık 2020by Murat KARTALKAYA0

“Her işsiz adam, savaştadır.”

TÜİK Eylül 2020 verilerine göre bir önceki yıl aynı döneme göre İşsizlik oranı 1,1 puanlık azalış ile yüzde 12,7 seviyesinde gerçekleşti.  550 bin kişi iş bulmuş oluyor. Peki istihdam ne durumda !? İstihdam ne demek bakalım önce . İstihdam ; ülkedeki mevcut iş gücünün ekonomik faaliyetler içerisinde sürekli biçimde çalıştırılmasıdır.

Bu durumda işsizlik azaldığına göre istihdam artmış olmalı öyle değil mi !? İlgili dönemde 15 yaş üstü çalışabilecek vatandaş sayısı 1 milyon 159 bin kişi artarken istihdam edilen vatandaş sayısı 733 bin kişi azalmış. Geçen ayları da dikkate alırsak neredeyse 2,5 milyon vatandaşımız TÜİK verilerine göre çalışmak istemiyor.

Neden mi ?! Ya ülke varlık içinde yüzüyor. Doğalgaz, petrol fışkırıyor her yerden. Dünyadaki en büyük beş ekonomiden biriyiz. Etrafımızda tüm geri kalmış ülkelere borç para veriyoruz. İktidar salgın yüzünden darda kalan esnaf, işçi, köylü, işletmeci tüm vatandaşlarına karşılıksız para yardımı yaptı. Vatandaş niye çalışsın. Şaka bir yana TÜİK in işsizlik verilerindeki kriterlerini kısaca açıklayalım..

15 ve daha yukarı yaştaki bir kişinin işsiz sayılabilmesi için: (1) Son 4 hafta içinde bir gün dahi ücretli ya da ücretsiz hiçbir işte çalışmamış olması, (2) Son 4 hafta içinde iş arama kanallarından en az birini kullanmış olması, (3) 2 hafta içinde işbaşı yapabilecek durumda olması gerekiyor.
Bu tanıma uymayanlar mesela işsiz olduğu halde son 4 haftada iş başvurusu yapmamış olanlar veya birisinin yanında bir gün ücretle bir iş yapmış olanlar ya da bir gün karın tokluğuna çalışıp da ücret almamış olanlar işsiz sayılmıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!