Enflasyon ve MB nın Döviz Satım İhaleleri

20 Kasım 2017by BoldThemes10

Enflasyonu hıyar fiyatları mı, faiz mi artırır ! USD/TRY 3,77 olursa….

Enflasyon ,kelime anlamıyla “piyasadaki kağıt paranın fazlalaşması”dır.

Enflasyonu neler mi artırır..

-İktisat bilmeyen yöneticiler

-Herşeyi iktisadi grafik sanan iktisatçılar

-Enflasyon hedefimiz “sıfır” diyecek kadar enflasyonu bilmeyen yöneticiler..Sıfır enflasyon da başa beladır..Japonya yıllardır enflasyon yaratmak için uğraşıyor mesela..Yöneticilikte ilk kural ” gerçekleşebilir hedef koymaktır ” Sıfır enflasyon ne kadar gerçekçi sizce.

-Faiz bir düşman değil,paranın fiyatıdır.Hiçbir malın fiyatını yasak,günah diye düşüremezsiniz..Örnegin uyuşturucu.

-Dövizin artması …Ülke ekonomisine giren döviz nasıl piyasadaki TL  hacmini daraltıyorsa ,ülkeden çıkan dövizde TL hacmini aynı ölçüde artırır.Bakın ilkokul birinci sınıf  hesabı yapalım.  1 usd  karşılığı 4 tl ve 1 euro karşılığı 5 tl piyasaya çıkıyor demektir…

-Döviz çıkışı ,yabancı fonların  ve yatırımcıların ülke geleceğinden endişe etmesinden kaynaklanır.Adama güven veremiyorsan ,sana para yatırmamasına ihanet diyemezsin.

-Kredi kuruluşlarının  olumlu yorumları ve not artışları nasıl yabancı yatırımcı çekiyor ve döviz girişi,TL de hacim daralması yol açıyorsa tersi  yorumlarda tam tersi etkiler yapıyor.Kredi kuruluşları güzel yorum yapınca “ASLAN”,uyarınca ” BİZE DÜŞMANLAR ” demek manasız kalıyor.

-Yatırımcıların,üreticilerin geleceğe olumlu bakmaması..Bu yüzden yatırım yapmaktan,üretmekten çekinmesi..Araba üreticisi için de aynı, HIYAR  üreticisi içinde..

-Bankaların kredi hacmini artırması..2017 yılının tamamında olacak  banka kredi hacmi  beklenen artışını mayıs 2017 de KDF ile piyasaya soktuk..Bu yatırıma değil,mevduata giderse sonu hayırlı olmuyor.

-Savaş ve kargaşa ortamı..2019 BAŞKANLIK sisteminin ne getireceği karmaşası..Batı sınırlarımız hariç,tüm sınır komşularımızla sürekli bir sinir savaşı..Bu savaşa AB yi, ve NATO yu da katmadaki inanılmaz başarımız.

-Nüfus artışı…Suriyelilerin göçleri..3 milyon mu ,5 milyon mu…

-Türkiye de işadamlarının ve finasmancıların borçlarını mümkün oldukça uzun vadede ödeme inatları.Cebinde parası olan bile mümkün oldukça uzun vadeli ödeme yapmak istiyor.Hemen ödese hem fiyat ucuzlayacak hem devir hızı artacak  ticaret hacmi artacak.Yok illah geç odeyecek..Yahu sen 90 gün sonra ödüyorsun,senden alan 100 gün sonra ödüyor,ondan sonra 110 gün ,en son sana 120 gün olarak dönüyor..Sonra da dönüp sana 120 gün vadeli ödeme yapana küfür ediyorsun.Ticaret hacmini daraltana küfür ediyorsun…Kardeşim herşeyi aslında sen başlattın..

-Dış ticaret kısıtları..İşte bu zurnanın son deliği..Henüz resmi değil..Ama başlarsa fena..

Yani dostlar sonuç olarak Hıyar da enflasyonun nedeni,faiz de enflasyonun nedeni..Ama faizin ve hıyarın neden artığını bilmemek  enflasyonun gerçek sebebi.

Peki MB nın bugün başladığı Döviz satım ihaleleri işe yarayacak mı !

Ben sanmıyorum..Oluşturan nedenler çözülmeden alım ya da satım ihaleleri daha önce işe yaramadı lütfen hatırlayın..Döviz alım ihaleleri düzenlendiği dönemlerde usd/tl 1,60 dan 1,16 lara kadar düşmüştü..

MB aylardır sürekli kendince müdahaleler yaptı aslında ..İşe yaradığı söylenemez..

Evin perdesinin ucu tutuştuğunda yangın tüpü ile müdahalede bulunmadın..Şimdi yangın üç katlı evin ilk katını sarmış, yangın tüpü ile söndürmeye çalışıyorsun..Ah be canım…!Söndürebilsen bile  soğutması  çok zaman alacak.

Ama bu ihale döviz de kısa vadeli duraksama ,gerileme getirecektir..Olur da 3,77 filan olursa AL.

Sosyal Medyada Paylaşın!

BoldThemes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!