Dolar – Faiz – BİST

5 Ağustos 2021by Murat KARTALKAYA0

DOLAR ;
8.58 direnç, 8.37 destek. Sn Cumhurbaşkanı konuşmasa 8.11 filan görebilirdik. Anladığım dövizin düşmesinden hoşlanmıyor. Neyse yine de haftayı 8.58 üstünde kapayamazsa yatay ve hafif aşağı bir müddet daha devam edebilir. Ben Sn Cumhurbaşkanı’na rağmen dövizdeki teknik gevşemenin bir müddet daha devam etme olasılığını yüksek görüyorum.

FAİZ VE ENFLASYON ; 
Enflasyon faizi yakaladı. Mevduatın reel getirisi negatife düştü. Çekirdek ve Toptan eşya fiyatlarındaki artış yüksek olduğundan önümüzdeki aylarda TÜFE nin normal şartlarda artması gerek ama burası Türkiye. Şimdi MB na faiz artırımı baskısı olacaktır. Yaparsa doları 8.00 altına çekebilir.  Büyük olasılık faiz artırımı yapamaz. Yapmadığı için pozitif reel gelir isteyen bir kısım daha TL mevduatını bozup döviz mevduata geçebilir. Vatandaş zaten dövizde. Toplam  mevduatın %55  döviz mevduatı. Tarihimizdeki en yüksek oran 2002 de %57 civarındaydı yanlış hatırlamıyorsam. Reel gelir için vatandaş biraz daha alsa döviz çıkar ama uçmaz.
Faiz artarsa da %24 filan olması gerek ki, Dövizdeki vatandaşımız dövizin bir kısmını bozup TL faize dönsün.
Doları ve faizi düşürecek esas oğlan yabancı. Bu yabancı abiler gelmeden çok bir şey olmaz. Yabancı için kendi ülkesinde kazanacağı en yüksek YILLIK faiz %1.5 ama vergisi var. Türkiye de ise vergisiz Aylık %1.60 faiz geliri var. Yıllık %19 gelmeyen MB  faizi %24 olsa getirir mi, zor. Onlar için %19 deli faiz ama gelmiyorlar. İktidara güvenmiyorlar. Güven olmadıkça gelmezler. İktidar değişsin, yaptığı, söylediği birbirini tutan yeni bir iktidar olsun. Bir yıl içinde faiz %10. Dolar ise 6.00 olur.

BİST ;
Teknik düzetme sürdü. Beklenen iyi bilançolar da  gelince renklendirdi. Ama bu işlem hacmi ile devam etmesinin zor olduğunu düşünüyorum. Haftayı 1400 puanın üstünde bitirebilirse belki yukarı hareket bir müddet daha devam edebilir hepsi bu. Orta ve uzun vadeli alım önerim ise son şiddet devam ediyor.

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!