Doğu Ekspresi ile Kars

23 Şubat 2018by BoldThemes0

Ankara yerine Kayseri ye gittik..Kayseri yi de kısa bir tur sonrası saat 00,55 te Kayseri Garından Doğu Ekspresine bindik.

Ancak pulmanlarda yer bulabildik .Çünkü yataklı veya kuşetlilerde yer bulmanın olanağı yok.Bir ay önceden bilet alımını açıyorlar.Biz üç kişi aynı anda saat 00,00 dan 07,00 ye kadar hem internet hem de telefon ile almaya çalıştık,başaramadık..Saat 06,45 te sistem açıldı.Açıldığı anda yataklı ve kuşetli doldu..Trende bu mucizeyi nasıl gerçekleştirdiklerini sorduk..Yataklı veya kuşetlide yatabilme becerisini gösterenlerin tamamı ya  turizm acentasıyla yolculuk ediyor ya da TCDD bir tanıdığı var. Yolculuk sırasında kuşetliyi görme şansım oldu.1,85 ve üstü insanların ayaklarını uzatıp yatmasına olanak yok.Dört iri erkek dört kişilik kuşetlide dar alandan dolayı bunalıma girebilir inanın..Pulmanlar daha rahat ve havadar aslında..

Trene binince gözünüze üniveriste öğrencileri çarpıyor hemen..Sanki trende doğmuş büyümüş bir havadalar..Kendi odalarını veya koltuklarının yanındaki pencereleri rengarenk fotolarla,bayraklarla,ışıklarla donatmışlar.Koltukları karşılıklı çevirmişler ayak baş uzatmışlar ayaklarını yatıyorlar.Yani ne kadar yatıyorlarsa..On sekiz saat yolculuk içinde toplam 4   saat  uyumuşlardır belki..Devamlı bir gezme durumları var..Bir yerlerde toplanıp toplanıp şarkılar ,türküler , marşlar söylüyorlar..Vagon aralarında deli gibi sigara içiyorlar.Bu kadar karmaşa ve eğlenceye diğer yolcuların sabırlı tavrı inanılır gibi değil..Sanki herkes karnaval var ve ona eşlik etmeye trene binmişler havasında..

Orta yaş gruplarının olduğu vagonlarda ise ikili koltuklardan bir tanesi resmen yiyecek ,içecek tezgahına çevirmişler..Börekler,çörekler,mezeler,şaraplar..Onların daha entellektüel bir sohbetleri var.. Trende herkes içiyor..Tren görevlileri acaip anlayışlı ve babacan..İnanamadım gerçekten devlet memuru olmalarına..Kızmayın! Genelde aşırı kuralcı ve isteksiz oluyorlar ne yapayım.

Kayseri den Kars a binlerce tünelden geçtik…Helal olsun..Türkiye de ilk 1866 yılında demiryolu yapımı başlıyor.4136 km.Savaştan yeni çıkmış yorgun,borçlu,yaralı Türkiye Cumhuriyeti ise 1923-1950 arası tam 3764 km yani yılda 134 km yol yapmış..Dağları delik deşik etmişler vatandaşı ulaştırmak için.21 .yüzyıl teknolojısı  ile duble yol yaptık diye övünmenin birkez daha çok ayıp olduğunu hissettim doğrusu..

Yol boyunca sadece tren yolcularının görebileceği uçsuz bucaksız ovaları, sert dağları,dağların arasından aniden çıkan akarsuları ,sık sık tünelleri ile harika bir manzara sürekli gözlerinizin önünde değişiyor.Trenin durduğu her istasyonda ayrı bir renk ,dünya var..

Erzurum da  treni mehter takımı ,mehter marşlarıyla karşılıyor..Güzel bir uygulama..Erzurum a gelmeden bir saat önce ” CAĞ KEBAPÇIYA” telefon ile sipariş veriliyor..Tren Erzurum a girince dönerinde geliyor..Döner,salata,burma kadayıf ve ayrandan oluşan menü 30 tl..Herkes koltuğunda yemeğe başlıyor tren hareket edince..Vagonlar  et ve soğan kokusuyla doluyor..Allahtan bizde söylemişiz yoksa bir yerlerimiz şişerdi vallahi.

Sarıkamış tan sonra trene Jandarmalar ve bir jandarma köpeği biniyor..Ön vagondan başlayarak tüm valizleri koridora diziyorlar.Köpek tüm valizleri koklarken,jandarma kimlikleri kontrol ediyor.İnanılmaz saygılı,güleryüzlüler..Rahatsızlık hissettirmiyorlar.

Ve 00,55 de Kayseri den bindiğimiz Doğu Ekspresi 1,5 saat gecikme ile 20,00 de Kars garına giriyor..

Sosyal Medyada Paylaşın!

BoldThemes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!