DİNLER TARİHİ 101 – PETER ARCHER

Dinler Tarihi 101 – Peter Archjer.  Din tarihinden bilgi sahibi olmak için oldukça kolay okunan bir kitap. Alfabe gibi. Çok detaya girmeden konunun A B C sini öğrenebiliyorsunuz. İslam’da iki mezhebi anlatıyor örneğin sadece. Sünnilik, Şiilik. Bence de çok mantıklı. Mezheplerde ana etken politika ve devleti kimin yöneteceği tartışması. Sünniler Hz Ebubekir diyor, çünkü yaş ve devlet yönetme tecrübesi var ve Hz. Muhammed’in en yakını. Şiiler ise “Altın kan” taraftarları. Hz Muhammed’in soyundan gelenler yönetmeli diyor. Ben ikisine de karşıyım. İkinci adamlar  çoğunlukla birinci adam olmayı beceremezler, ve kan bağı hiç bir insana üstünlük sağlamaz. Liyakatdır önemli olan.

Daha önce Karen Armstrong _ Tanrı’nın Dini kitabını okumuştum. Bu daha detaycı ve ağır bir kitaptı mesela. Her iki yazarda dinin başlangıcını 4000 yıl önceden başlatıyor. Göbeklitepe’de 12 000 yıl önce dinin olduğu anlaşılınca bu kitaplar biraz taca çıkıyor tabi

Kitap çok Tanrılı Dinler ile başlıyor. Hinduizm ile birlikte çok Tanrılar, Tek, Sonsuz ve Bölünemez Tanrının görüntüsü olarak algılanmaya başlıyor. Budizm dışında Tek Tanrı var aslında. Bir de Taoizm veya Konfüçyüs var. Ama dinden daha çok yaşam biçimi aslında.

Tüm dinlerde varoluşu, kim olduğunu bulma çabası var. Hemen hepsi meditasyon ile (bence ilahi okumak, dua, namaz hepsi aynı) cahil insandan, uyanmış, erdemli insana doğru bir gelişmeyi arzuluyor. Hemen hepsinde benzer insanlık dereceleri var. Hemen hepsinde gizli rakamlar, gizli söylemler, gizli ilahi bilgi algısı var.

Her  elçi ( peygamber, yogi vs) geldiğinde yazılı bir metin getirmiyor.  Söylüyor. Söyledikleri müritleri tarafından ezberleniyor. Onlarca hatta yüzlerce yıl sonra ezberciler  ölümle azalmaya  başlayınca kalanlar söylemleri yazılı hale getiriyorlar.  Müslümanlık da biraz farklı. Ayetler indikçe ellerine ne geçerse bir yere yazılıyor. Yine de yıllarca ezberciler inancın kaynağı. Çok sonra ayetler toparlanıp Kuran yazılıyor. Bir, iki değişik Kuran ortaya çıkıyor. En sonunda biri için çoğunluk sağlanıyor ve diğerleri yakılıyor.

Diğer yandan elçilerden çok sonra, sokakta elçileri görse tanımayacak olan müritleri “Elçiler şöyle demişti” diye mezhepleri oluşturuyorlar. Dinler, aslında dinler değil de dinlerin temsilcileri  gelişen dünyayı yorumlayamadıkları için 19. Yüzyılda yeni mezhepler, tarikatlar çıkıyor. 20 yy da yenileri ekleniyor. Örneğin 19.yüzyılda ortaya çıkan Pentikostalizm. Biz daha çok Evanjelizm kolunu biliyoruz. Bugün 400 milyondan fazla inananı olduğu iddia ediliyor. Büyük bir olasılık 21. Yy yeni dinlerin çağı olacak. Çünkü dinlerin  temsilcileri yeni dünyaya ayak uyduramıyor. Allah’ın sınırsız, sonsuz anlatımını 19 yüzyıl algıları ile yorumlamaya devam ediyorlar.

Aslında bildiğimiz kadarıyla 4000 bin yıldır Yaradan hep aynı şeyleri söylemiş; Hırs, nefret, cehaletten kurtul. Çalma, öldürme. Cinselliğin, uyuşturucunun aşırılığına sapma. Helal kazanç elde et. Zayıfı (kadın, çocuk, hayvan, yetim) ezme, onları kolla. Maddiyata, zevke, egoya, makama tapma.

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!