Dikkat-Bankalar-Zarrab-Man Adası

15 Ocak 2018by BoldThemes0

Bankalar

Bakın Nisan 2017 ayından beri Zarrab ve Halkbank Türkiye nin başına iş açacak diye yazıp durdum..Ve bununla ilgili  ABD ye nota vermekten başka hiçbirşey yapmadık..Askerimizin başına çuval geçirildi, tatbikatta gemimiz vuruldu sesimiz çıkmadı,Zarrab için 3 defa nota verdik.Yani do,re,mi…….filan dedik..Kimse niye demedi  ?

Şimdi birkez daha uyarıyorum!!!!!

Zarrab ve Halkbank için ABD den kesin ceza çıkacak..Bunun için müneccim olmak gerekmez.Son 10 yıl ABD nin ceza kestiği bankalara bakın yeter..Türkiye deki banka başına 7 ile 12 milyar usd arası cezalar gelecektir.Bu 50-60 milyar usd ceza demek..Bakın hiçbirşey bilmiyorum sadece ABD nin şimdiye kadar yazdığı cezaları biliyorum.Biz yine Zarrab filan unuttuk..Cart diye ceza gelince yine başlarız “Böyyük Türkiye yi çekemiyorlar “.Bunun için şimdiden önlem alın lütfen ÜLKEYİ YÖNETENLER .

BKNZ ; http://muratkartalkaya.com/2017/12/28/2018-yilinda-piyasalar-tedbiri-elden-birakma/

Bankalar 2017 de kredi hedeflerini KGF ler yüzünden çok kolay tutturup geçtiler..Türkiye de  ekonomi de büyüdü..Ekonomi büyüdükçe kredi büyür ,kredi büyüdükçe ekonımi büyür..Harika !Bireysel kredi hacmi 525 milyar Tl olmuş .2017 yılında %40 artmış.Buradan iki sonuç çıkar.1-vatandaş gelirin artacağına inanıyor borçlanmadan korkmuyor 2- borcu borç ile kapatarak felakete sürükleniyor..Bir de ipotekleri aktife atma ve batık kredileri takla attırarak canlı tutma hakları verdiler bankalara..Allah sonumuzu hayır etsin..Batık kredilerin oranı %3 görünüyor..Bence %3 mü % 8 mi karışır bu  sistemde..

Bankaların kredisi diyelim 100,000 tl ve batık kredisi %10…Bu şu demek 10,000 tl  zarar etti..Geriye ne kaldı 90,000 tl.Bankaların kredisi %20 artıp 120,00 tl olursa batık kredi ilk başlarda %8 civarına düşer..Tersi olursa da bir anda batık kredi ( bankacı deyimiyle NPL )  can yakabilir..Şimdi  Türkiye nin 2018 de daha az büyüdüğünü , kredilerin küçüldüğünü ve  KGF larının da etkisiyle NPL lerin artığını düşünün..Allahım sana geliyoruz!

Bankalar habire batık kredilerini varlık şirketlerine satıyorlar..100 tl lik krediyi,  5 liraya varlık şirketine devrediyor..Varlık şirketi %10 nu tahsil etse 10 tl alıyor 5 tl maliyet 5  tl gelir..Müthiş para..Vatandaş daha varlık şirketi ne bilmiyor halen bankaların yan kuruluşları onları takip ediyor zannediyor..EY VATANDAŞ ! Varlık şirketi seni arıyorsa borcunun %10 na anlaş varlık şirketiyle..

Bankalar karlıktan yıkılıyor sözde ve iktidar sürekli  bankalara kızıyor sözde ama kağıt üzerinde karlılıklarını artırmak için herşeyi yapıyorlar..Gerçekte ise BBDK raporlarına göre bankaların sermaye karlılığı %12..İki yıllık devlet tahvili %13 banka sahibi  bankacılık yapmaya neden devam etsin Ki !?Risk almamak için bankalar deli gibi  para piyasalarında müşterilerine oyun oynatıyorlar..DCD,opsiyon,swap,forward…forex piyaslar v.s..Ne yapsınlar ,çare yok..

Zarrab Olayı;

Bu arkadaş ,Türkiye deki ağabeylere saat ,kalem,emzik v.s filan verdi mi.? Kara para aklandığına dair bir karar çıkarsa bu durum siyasi bir erezyon yaratır mı ? İktidarın bu konuda bir planı var  mı ? Yoksa dış güçler deyip Kuran a el basarak  olayı geçiştirmeye mi çalışacaklar.Lütfen! Onlar suçlamadan dürüst ve adaletli Türkiye olarak biz gereken tutuklamaları yapıp kendimiz yargılamaya başlayalım.Lütfen !

Man Adası ;

BKNZ ;  http://muratkartalkaya.com/2017/12/28/2018-yilinda-piyasalar-tedbiri-elden-birakma/ ve http://muratkartalkaya.com/2017/11/29/kilicdaroglu-dekontlari-ve-piyasa-29-11-2017/

Vergi kaygısı yüzünden dünyanın her yanında  girişimciler vergi vermeyecekleri lokasyonlara giderler..Bunda sıkıntı yok..Ama bunu yapanlar ilgili devletin  vergi toplamak için görevli yönetici veya yönetici çevresi ise burada fena bir saygısızlık var..Etik değerlerin çamurlanması var.Bir saatte doğruluğu ispatlanacak dekontlar unutuldu gitti..TÜRKİYE NİN NAMUS BORCUDUR bu dekontların doğruluğunu ya da sahteliğini ispat etmek…”şerefizdir,alçaktır ” diyerek bu durum kapatılamaz..Ayıptır.Günahtır..

Ve kılıçdaroğlu..3 gün ortalığı ayağa kaldırdınız..Man adası diye diye..Madem bir hafta sonra unutacaktınız neden benim gündemi mi meşgul ettiniz arkadaş?Benim zamanım kıymetli..Diyanet işleri başkanlığının 9 yaşında çocuk evlenebilir sapıklığının peşine düştünüz..Gündemin sürekli değişmesine bakıp duruyorsunuz!Olmazzz!!!

Takip edin ;

Belirtiğim gibi Rusya ve İran ile 2018 boyunca  sürekli dost kalamayız demiştim..Başladık gerilmeye..Brent petrol 80 usd civarına geldiğinde İran da Rusya da ekonomik olarak büyümeye güçlenmeye başlayacaklar..Artık bizim için eskisi kadar uysal olmayacaklar Burdan uyarayım da!

CDS ler 160 usd civarına takıldı, 2 yıllıklar %12,80 ve 10 yıllıklar %11,20 civarına takılıp kaldı..Bundan sonrası için ekstra iyi haberlere ihtiyaç var sanki..Kötü haberler de  buraları dip yaparlarsa üzülürüz.

 BKNZ ; http://muratkartalkaya.com/2017/12/28/2018-yilinda-piyasalar-tedbiri-elden-birakma/

 

Sosyal Medyada Paylaşın!

BoldThemes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!