Corona virüsü ve piyasa

27 Şubat 2020by Murat KARTALKAYA0

1999 yılında Türkiye depremde yıkıldı. Bazı uzmanlar “Türkiye için iyi oldu, dev adım atacağız” dediler. 2001 yılında ABD ye terör saldırısı oldu. Yine bazı uzmanlar “Türkiye bu işten acaip karlı çıkacak” dedi. Şimdi de “Çin de Corona virüsü ortaya çıkması Türkiye’ye çok fayda sağlayacak diyorlar. Ben bu konudaki fikrimi 4 şubat 2020 günü blokta yazdım. Maden ihracatımızda en önemli alıcı Çin. İthalatımızın %9 u Çin’den. İthal ettiğimiz malların çoğu ara mal. Yani iki işlem yapıp ihraç ediyoruz.

https://muratkartalkaya.com/wp-admin/post.php?post=2573&action=edit

İki senedir Türkiye kötü gidiyor diyorum. Birçok arkadaşım, tanıdığım” Yok öyle değil, deli gibi yabancı yatırımcı geliyor ” diyorlardı. Yahu gelseler önce faize, borsaya gelirler. Gelen yok hatta gidiyorlar dedik . Yok anlatamadık arkadaş !

CDS puanlarına bakarsanız Çin’deki corona virüsünün Türkiye’ye ne kadar fayda sağladığını görebilirsiniz. Son bir ayda CDS puanı en çok artan ülke Türkiye. %28.74 arttı. Böyle bir artış faciası yok. En yakın ülke Güney Kore. Onların puanı %15.50 artmış. Çift haneli artan başka ülke yok.

Hafta başı USD/TRY için; 6.09 destek. 6.16-6.20-6.25 direnç dedik. 6.09 dan yukarı döndü.

EUR/USD için; buradan döner 1.0930 a düzeltme gelir dedim. 1.10 oldu.

10 YILLIK DİBS için; Satış devam eder. %12.45 çok önemli, kırar ve üstünde kalırsa fena !!! dedik. %12.85 e geldi. Bakalım ne olacak.

BİST ; 112.000 seviyelerine iner, 1.86 usd Türkiye borsası için pahalı dedim. 110.400 puana indi ve 1.79 dolara geldi.

Faizler gereksiz düşüyor, Bist çok pahalı uzak durun diye aylardır yazıyorum ve söylüyorum. Yabancılar almıyor, yabancısız bu iş olmaz dedim. “Bu seferde biz yabancıları kazıklayalım” diyorlardı. Ben 30 yıldır yabancıların olmadığı rakamların gerçek olduğunu hiç görmedim. İnşallah kötü günler yakın zamanda biter.

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!