Bir Bankacı Hatırası ve Günümüzde KGF

21 Kasım 2017by BoldThemes0

 

Sn.Varol Acaroğlu nun KGF hakkında yaptığı yorum beni yıllar öncesine götürdü.

Özel bir bankanın küçük bir Ege kasaba şubesinin müdürünü hatırladım .

Şubenin olduğu kasabada  özel sektör yoktu,kamu sektörü yoktu,turizm yoktu sadece çiftçi vardı..Ekonomisinin lokomotifi tarımdı..İlgili özel bankanın ise tarım kredisi yoktu..Niye tarım bölgesinde şube açmışlar gerçi.o ayrı konu.Bankanın şubesi bireysel ve hedefi bireysel kredi vermek ..Yani doktora,işçiye,avukata,memura özel ihtiyaçları için evlilik.eğitim,konut,taşıt kredisi v.s vermek..Ha çiftçinin böyle ihtiyaçları yok mu..Var tabi…Yersen::::)))

Bu Kasaba şubesi, memurun bol olduğu Ankara şubelerinden ,işçinin bol olduğu İstanbul şubelerinden daha fazla bireysel kredi verir oldu..Neredeyse en yakın kendi banka şubesinin iki katı..Üstelik ilgili kasabadaki diğer banka şubelerinin de iki katı kredi veriyor..

İlgili özel banka kasaba müdürünün üstüne titriyor.Ödüller,her  müdürler toplantısında örnek göstermeler.alkış kıyamet …Yeni müdür  olacakları “nasıl kredi verilir diye ”  kasaba şube müdürüne eğitime yolluyorlar..Hedefini gerçekleştirsin gerçekleştiremesin tüm müdürlere kasaba müdürü örnek gösteriyorlar.

Üç ay.Beş ay .7 ay  hep böyle alkış kıyamet…Sekizinci ay birşeyler ters gitmeye başladı.Bankanın üst düzeyi ne oluyor demeye başladı. Dokuzuncu aydan sonra ise kızılca kıyamet koptu..Kasaba şubesinin verdiği kredilerin neredeyse %20 si  kanuni takibe giriyordu..Hoppalaaaaa!

Sonra  sebebi anlaşıldı..Kasaba müdürü , aylık geliri olmayan çiftçiye eşit taksitli  kefilsiz  bireysel kredi veriyormuş.36 ay vadeli kredinin ilk altı aylık bölümüne fon alıp bloke koyuyormuş.Altı ay boyunca her ay fondan bozup kredinin taksidini ödüyormuş..Fondaki para bitince krediler patlamaya başlamış.

Kasaba şubesi sadece kendi kasabasında değil, Çevredeki tüm il ve kasabalarda aynı şekilde kredi vermiş..Çevre beldelerden çiftçiler  minübüsler ,taksilerle kasabaya gelip bireysel kredi kullanmışlar..

Sonrası iyi olmadı tabi..Kasaba müdürü işten atılmaktan zor yırttı..Kredileri toparlayacağım diye dağ taş aylarca dolaştı..Müdür aslında iyi niyetli,düzgün ,iyi bir insandı..Sonuçta kursağına giren haram bir lokma yoktu..Kredi verdiği insanlar  hırlı,hırsız kimseler değildi..Bu ülkenin madur,temiz  köylüsü,çiftçisiydi..

Başarı ve iş yapıyorum inancı  doğru krediyi doğru ihtiyaç sahibi ile buluşturamamıştı..Kasaba müdürü  çok üzüldü yıprandı..Banka provizyondaki kredileri için ekstra karşılık ayırıp zarar etti..Çiftçiler,temerrüte düştükleri için sicilleri bozuldu,borçları ikiye katlandı..Bir  çuval incir berbat oldu..

Günümüzdeki KGF nin de böyle bir etkisi var..Bankaların kredi stokları birden arttığı için batık kredilerinin oranı gerçek oranının altına düştü..Örneğin ; bir milyon kredinin var  ve 100 bin gecikmeye düştü.. Sorunlu kredi oranın %20 iken  bir milyon KGF verirsen oran 2 milyona ,100 bin olacağından %10 düşecektir..

Bu KGF kime gitti,nasıl geri dönecek,ne kadarı geri dönecek !!! Dikkat etmek gerek..Bir anda  sorunlu kredi oranları can sıkıcı olabilir..

KGF  fikrinin görüntüde faydaları  çoktu..Ama kasaba müdüründe olduğu gibi kime ,nasıl gittiği yakında göreceğiz.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın!

BoldThemes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!