ANLADIĞIM KADARIYLA !

Piyasalar Dibe Vurdu mu !?

ABD nin 2020 de % 30 küçülmesini global piyasalar sattı görünüyor. Koronanın devasa insan ve ekonomik değer kaybını yol açacağına eminler. Petrol üretici ülkeleri ki, buna özellikle Rusya ve Suudi Arabistan dahil dibi gördüler. Herkes onların da dibi gördüğüne inanıyor. Sonuçta bir varil petrol 20 usd iken bir varil Erikli su 21 usd seviyelerinde.

Fed ve Ecb piyasaları paraya boğunca finansal aç gözlü piyasa oyuncuları nihayet doymuş gibi duruyorlar. Peki gerçekten dip mi !? Eğer Çin’den ikinci bir salgın başlamazsa veya ABD küçülmesinin otuzları geçeceği inancı oluşmazsa bence finansal dalgalanmanın boyutu oldukça azalır ilk günlere göre. Yani üst üste eksi %10 lar görmeyiz. Uzun bir süre yataya geçebilir dünya borsaları. Dünyanın ekonomik dibine ise daha epey zaman var sanıyorum. ABD de büyüme rakamı ve Çin’de %10 büyüme görmeden bu dip diyemeyiz sanıyorum.

Biliyorsunuz korku endeksi diye bir endeks var. 19 Ekim 1987 Kara Pazartesi günü 150 puana , 24 Ekim 2008 Kanlı Cuma günü 83.71 puana kadar çıktı. Dünya yangını olan korona da ise en yüksek seviyesini 17 Mart 2020 günü 84.83 tepesini gördü. Dünyanın gördüğü en büyük facia denen korona korkusu, korku endeksine aynı oranda yansımadı. “Kimse bu endeksi alıp satmıyor, ondan” diyebilirsiniz. İyi de on günde 84.83 den 53 seviyelerine indi. Bence insanlar en büyük korkuyu yaşamadı. Ya da endeks finansal oburların, açlık korkusunu gösteriyor sadece.

Türkiye’de ise her şey muallak. Çünkü iktidar ” Krizden büyüyerek çıkacağız. Diğer devletlere yardım edeceğiz.” diyor. Merkez Bankamız “Bu çeyrek çok büyüyeceğiz”diyor. Diğer taraftan Sn. Erdoğan dün” Biz bize Yeteriz” kampanyası ile Devlet Hazinesinin tam takır kuru bakır olduğunu çok net ortaya koydu. Uluslararası Kredi Kuruluşları dünyayı ama özellikle Gelişmekte olan Türkiye gibi ülkeleri çok zor günler bekleniyor diye ısrarla uyarıyor. İşte bu yüzden Türkiye’nin ne ekonomik ne finansal olarak dibi neresi tahmin edilemediğinden fiyatlamalarda muallakta kalıyor ne yazık ki. 2002 den beri tüm dünyadan para geldi Türkiye’ye çünkü deli gibi faiz geliri kazandılar ve şirketlerimiz çok ucuzdu onları aldılar. Vatandaş da bu deli para bolluğuna kanıp ha bire borçlandı. Korona krizinde de yeniden borçlandırıyorlar milleti. Bu sefer milleti isyan ettirebilirler ama.

Bir teori vardı hatırlarsanız. Türkiye’de dolar üzerinde çok baskı var diyorlardı. Devlet çeşitli swap oyunları ile TL nin değerinin düşmesini önlüyordu. Ama esas dayanak bir döngüydü. Vatandaş sürekli dolar alıyor, dolarını bankalara yatırıyor. Bankalar doları Merkez Bankasına yatırıyor. Merkez bankası doları kamu bankalarına indiriyor. Kamu bankaları dolar borcunu ödemek isteyen şirketlere doları ucuzdan satıyordu. Eğer bu döngü doğruysa bu iş bitti. Vatandaş artık dolar alamaz. Aldığını da bankalardan kasasına çekiyor. Geçen hafta 2.5 milyar usd yi bankadan çekip yastık altına attılar. USD/TRY 6.60 i kırarsa 6.75 – 6.85 bandına taşınır. Sonrasını Allah bilir. Borsaya gelince ; 25 mart tarihinde saat 12.30 da endeks 91.00 ve usd 6.39 a indiğinde borsa 1.42 usd ye çıktı. Çok değil üç beş gün önce 1.30 usd ye kadar düşmüştü. Dolar bazında %10 para kazanıldı. Bir müddet %10 çıkışlar deli para kazandırdığı için kar satışları gelir. 1.30 usd 2021 yi bekleyecek olanlar için kesinlikle alış yeridir. Ama kısa vadede daha aşağıları görebilir mi, görebilir.

Koranadan Sonra Dünya Değişecek mi ?!

Vallahi hiç bir şeyin değişeceğine inanmıyorum. Normal seyrinden fazla değişmez. Dünya son yüzyılda en az dört beş büyük kıtlık yaşadı. Öyle böyle değil. İnsanlar birbirini yedi açlıktan. En az beş Global kriz yaşadı. En az üç dört hastalık salgını. Ve iki Dünya Savaşı geçirdi. Sonuç !? Ne değişti !? Ekonomik sistemler değişti, değişenler de değişti. Rejimler değişti, değişenler de değişti.!? Ben 2022 de tüm insanlığın bu günleri unutacağını sanıyorum. İnsanların sokağa çıkmaması, diğer canlıların yaşam kalitesini ve sayısını artırır . Tek faydası bu olur.

Muhafazkar daha çok dine sarılacak, ateistler daha çok dinden uzaklaşacak, spiritüel daha çok spiritüelist olacak. Bence hiçbir değişiklik olmayacak inançlarında. Şu günlerde sağlık personelinin canları pahasına görev yaptığı, can kaybı yaşayanların şehit olması gerektiğini bile unutacaklar. İlk doktora saldırı, Korona krizinin bitiminden en fazla üç ay sonra gerçekleşir bence.

VE KEHANETİM !

Herkes Korona mayıs ta bitecek, temmuz da bitecek. Hiç bir şey eskisi olmayacak diye kehanette bulunuyor. Ben de atayım bir şeyler. Öncelikle Çin’i dikkate alırsak. Çin’de Aralık 2019 ortasında başladı. Kontrol altına alınması mart ortasını buldu. Demek ki üç ay. Avrupa’da ilk İtalya’da 20 şubatta görüldü. Demek ki 20 mayıs gibi kontrol altına alınacak. Türkiye’de ise Haziran ayının ilk haftasını bulabilir.

Eğer bu kehanetim daha doğrusu istatistik doğru çıkarsa ekonomi ne olur !? Bir kere 2020 yi kapadık. 2021 ile bitkiler tomurcuklanmaya başlar. 2021 ikinci yarısında ” hadi Bismillah!” diyenler ufaktan gözükür. 2022 de ” Anaa..Oluyor galiba” deyip işe girişenlerle “Dur biraz daha bekleyelim, acele atmeyelim” diyenlerin oranı yarı yarıya gelir. 2023 de herkes dünyaya pembe gözlüklerle bakmaya başlar, ekonomiler çoşar. Ver Allahım ver günleri geri gelir.

Burada size cenneti vaadetmiyorum. 2018 yılındaki ekonomik değerler artı 50 ise 2020 eksi 50 olacak. 2023 de ise artı 10 olacak. Ama kimse 2018 hatırlamayacak. Herkes 2020 yi hatırlayacak. O yüzden moraller düzelecek. Burada önemli olan korona krizi yüzünden piyasaya saçılan paranın usulca ama bir an önce piyasadan çekilmesi. Değersiz paranın insanları alkol komasına sokar gibi para komasına sokmasına izin verilmemesi.

Ya Türkiye ! diye soracak olursanız. Burası da muallak. Umarım 2020 bitmeden erken seçim olur !? Yeni iktidar güveni, adaleti, liyakatı, özgürlüğü, çağdaş ülkelerle uyumu, tüm dünya ile barışı sağlar. 2021 ile beraber dünyadaki çuval dolusu paralardan poşetler dolusu Türkiye’ye gelir. Bu para Türkiye’yi düze çıkarır. Artık iş yeni iktidarda . Onlarda AKP iktidarının yaptığını yapar; yatırımı sadece yol, köprü, saray zannederse. Bugünlere geri döneriz.

Bugün seçim olsa ilahlar bile AKP yi iktidarda tutamaz. Ancak 2023 e kadar dayanırlarsa tekrar Sn Erdoğan’ ı beş yıl daha iktidara taşıyabilirler. Çünkü 2021 de sakinleşen dünya elindeki çuvalla paradan para kazanmak isteyeceklerdir. AKP iktidarına güvenmese bile çuvalla paradan kepçe ile Türkiye’ye atacak. Çünkü Dünyanın en yüksek faizi Türkiye’de olmaya devam edecek. 2023 e ekonomi olarak büyüyen Türkiye ile bitiririz. Büyük olasılık AKP iktidarı yine yol, köprü, saray ve yandaş müteahhit politikası ile bu sefer Türkiye’yi devasa bir borç batağına sokacaklardır. Ve artık bir şeyleri düzeltmek imkansız olur korkarım 2028 de.

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!