Anılarım- Kırbaş Orhan

12 Aralık 2019by Murat KARTALKAYA0

Hava soğuktu, yağmur yağıyordu. Taş ocağına bakan gecekondu mahallemizdeki kiralık evimizdeydik. Annem rahmetli olmuştu. Neden hatırlamıyorum babam bizdeydi. Ben çift kişilik yatakta yatıyordum. Babama pencere kenarındaki tek kişilik yatağı vermiştim.

Tuhaf bir yataktı. Eskiler bilir uzunlamasına ve enlemesine metal raylar yatağın zeminini oluştururdu. Biraz fazla kullanınca o raylar hamak gibi U şeklinde çökerdi. Bizim o yatakta öyleydi. Babama o yatağı vermiştim. Yatağın hemen yanındaki pencere demir doğramaydı. Soğuk havalarda terleme yapardı ve sanki yağmur yağıyor gibi içeri su sızdırırdı.işte babamı o pencerenin yanına, o çökük yatağa yatırmıştım.

Hava buzdu. Odada soba yoktu. Evde sadece salonda gaz sobası vardı. Gaz pahalıydı. Herkes kömür sobası yakıyordu gecekondu mahallesinde ama biz de gaz sobası vardı. Çünkü biz kömür sobası nedir hiç bilmiyorduk. İstanbul dan gelmiştik, zengin değildik belki ama şehirliydik.

Üşüyordum. İzmir in kırk yılda bir olan lanet soğuğu vardı. Yatağın içinde başıma kadar çekmiştim yorganı ama üşüyordum. Babamın kendi kendine söylendiğini duydum ” Beni buraya eziyet etmek için çağırmış meğerse” dedi ve üşüdüğünü belli eden bir ses çıkardı. Hiç oralı olmadım.

İstanbul u titreten, kabadayı KIRBAŞ ORHAN ı çaresiz bırakmıştım. ” Kalk lan sen bu gece dışarıda yat” dese, korkumdan dışarıda yatardım. Ama ne o bana” kalk dedi ” ;ne de ben ona Baba gel yer değiştirelim , sen burada yat ya da sende gel beraber yatalım, iki yorganı üstümüze örtelim diyebildim.

Özür dilerim baba. Allah sana rahmet eylesin.. “Onu bağışladım, bunu bağışladım. Yok, Yaradanın sevgili yaradınımı bağışladım” demeden önce kendini bağışlamalı insan. Herkesten özür dilemeli. Kendini bağışlarsan zaten herkesi bağışlarsın.

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!