ALTIN VE GÜMÜŞTE BEKLENTİM!

Sevgili dostlar,   Altın 2.000 doları gördüğünden beri büyük çoğunluğun “Altın 3.000 dolar” olacak” fikrine karşı çıkıp altının zirve yaptığını ve büyük olasılık düşme eğilimine gireceğini yazıp söyleyip durdum. Şimdilik tahminimin tuttuğu görülüyor. Daha önce ki tahminlerim şöyleydi ;

29 Kasım 2020;  “Yani kısaca uzunca bir süre 1720 – 1900 usd ana kanalında dinlenmeye geçecek diyor teknik. Aşağıda 1680 usd ye kadar, yukarıda 1930 usd ye kadar sarkma yaşanması hedefi bozmaz diyor teknik efendi. Daha doğrusu onun söylediklerinden ben bunu anlıyorum.
O zamandan bugüne 1960 – 1676 usd arasında kalmış.

19 Nisan 2021; ” Biliyorsunuz bir aydır altın yatırımına sıcak bakıyorum ancak  altın fiyatları uzaya gidecek gibi bir beklentim yok. İki aylık bir yükseliş sonrası 1920- 1960 dolar arası bir yerin zirve olacağını sonrasında altının orta ve uzun vadeli düşüşe geçeceğini tahmin ediyorum. 1.550 dolar seviyeleri benim için şaşırtıcı olmaz uzun vadede.” Diye yazmışız.
Nisan ayında 1705 usd olan altın, Mayıs ve Haziran ayında 1916 usd yi görmüş.

21 Haziran 2021 ;  “ 1852 altı ikinci sinyal, 1800 doların altında kalış ise “bu iş bitti demektir.” Tahmininde bulunmuştum. Ben düşüş bekliyordum biliyorsunuz ama böyle sert ve kısa zamanda değil. Bu hafta 1760 dolar destek. Buradan tepki gelir ancak, “uzun vadeli düşüş trendine girdi” tahminim değişmez. “ demişiz.

10 Ağustos 2021 tarihinde ise ;   https://muratkartalkaya.com/altin-yine-bir-tarihi-tahmin-haftasi/ yorumunda altının düşüş trendini anlatmışım.

Bundan sonra teknikte düşüş trendinin  bu ay itibariyle başlayacağını görüyorum.  1800 dolar altında kapanışı Ağustos ayında bekliyordum ama Eylül ayında gerçekleşti. Ekim ayı 1800 doların üzerine çıkıp kapanış yapamazsa bence düşüş eğilimi kesinleşir. Ekim ayının 1745 – 1780 dolar bandında sakin geçip ay kapanışının 1780 dolar civarı olacağını tahmin ediyorum.  Eğer böyle biterse Kasım, Aralık hatta Ocak 2022 ayında sert düşüşler olabilir. Üç ayın sonunda 1400 dolar seviyesi benim için şaşırtıcı olmaz doğrusu.

Teknik böyle diyor, temel açıdan bakarsak da tekniği destekliyor aslında. 2020 yılında salgının yarattığı üretim yatırımlarının durması, dev ülkelerin dev parasal genişlemelere gitmesi, salgının yarattığı psikolojik korunma içgüdüsü hep altın lehine çalışmıştı. 2022 yılı ile birlikte bu  konuların tam tersine döneceği düşünülürse altının aleyhine gelişmeler olacağı açıktır.

VE GÜMÜŞ ;   Gümüş  normalde altına benzer hareketler yapar. 2019 ve 2020 yılında ise altına ayak uyduramadı. Hatta piyasada ” gümüş çok önemli bir maden, teknolojide çok yaygın kullanıyor, cep telefonları için olmazsa olmaz bir maden” söylemlerine rağmen bir türlü beklenen hareketi yapamadı. Sanırım “para babaları” gümüş toplamamıştı. Onlar olmayınca gümüş kıpırdayamadı. Halbuki 2017 mayıs ayında yazdığım gibi “babalar” altın toplamaya başlamıştı. 2017 ve 2018 yılı sonuna kadar toparladılar.

Gümüş deli prim yapmadı ve belirli bir grubun elinde değil diye tahmin ediyorum. “Babalar” altında olduğu gibi vatandaşın eline boşatmadığı için vatandaşta da yoktur sanırım. Yine de Kasım ayında beklediğim Altının sert düşüşü gerçekleşirse gümüş de dayanamaz ve gevşer. 20 dolar civarına kadar inip sonrasında hem yatırımcılar hem de gümüş kullanan üreticiler tarafından alınır. Bu sırada altında düşüşe ara verirse 26 dolar seviyelerine kadar toparlar. Ancak sonrasında altın  sert düşüşlerini bitirip  yatay ve hafif düşüşe geçtiğinde gümüşü de yanına çeker diye tahmin ediyorum.

Kısaca; ister altın ister gümüş olsun. Kısa vadeli kazançlar dışında orta ve uzun vadede reel kazancın zor olacağını düşünüyorum.

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!