AKP Gereken Dersi Aldı mı!? İnebahtı Deniz Savaşı !!

Sn Erdoğan ve Akp ,hatta muhalefet, hatta dünya  Erdoğan ın yenildiğinin halen farkında değil…Kimse inanmıyor arkadaş…1571 yılında İnebahtı Deniz Savaşında Osmanlı çok berbat yenildi.Ama bu yenilgiyi kimse kabul etmedi..Ne Padişah 2.Selim e ,ne halka yenilgiyi anlatamadılar.İnanmadı kimse..İşin komiği Avrupalılar da inanmıyordu..Kimse Osmanlı ordusunun ,donanmasının yenileceğine inanmıyordu..Lütfen haçlıları mı destekliyorsun filan gibi saçma düşüncelere girmeyin .Olanı anlatıyorum.Bir müddet sonra herkes Osmanlı nın yenildiğine inandı.Ve dünya da artık “ Türklerin de yenilebileceği “ ni gördü…. İnebahtı da yok olan Osmanlı donanması çok kısa zamanda  daha güçlü olarak yenilendi ama Osmanlı bir daha eski gücüne ulaşamadığı gibi sürekli yenildi.

31 Martta değil ama 24 haziran da Sn Erdoğan yenildi.Yenilmez Erdoğan yenildi.Üzgünüm .!Şimdi Sn Erdoğan ın ,AKP nin hatta CHP nin  hatta tüm Türkiye nin  “Yenilmez Erdoğan ın” yenildiğine inanmasını,içine sindirmesini bekleyeceğiz bir müddet.

Yandaş basın habire eveleyip geveliyor..Neymiş “ İmamoğlu maneviyatçı duygulara hitap etmiş” neymiş “ CHP  dinsel söylemler içine girmiş iken kendi tabanını kaybedecek,bir daha ki seçimlerde %25 bile oy alamayacakmış…Ah be canlarım CHP Kılıçdaroğlu ile birlikte adım adım yıllardır değişiyor..Yıl 2020 ye geldi..Uyanın ! Bakın CHP uyandı..

Bırakın dış güç filan demeyi..SN Erdoğan a da hakaret ediyorsunuz,kandırıyorsunuz…Sn Erdoğan ı bu halk seçti,halk isterse de sandığa gömüp İmamoğlu nu ya da Temel Karamollaoğlu nu iktidar yapar. Halka hakaret etmeyin..CHP de aynı şeyi yapıyordu..Bir başörtüsü  konusunu çözemeyip sorun haline getirmişti..Artık o CHP yi bulamazsınız.

Diyorlar ki AKP yenilmedi,hata yaptı ,organize olamadı ; vatandaşta kulağını çekti.AKP  halka döner,Erdoğan vatandaşa iki sıcak yapar sorun çözülür …Tabi tabi…Ne AKP ne Erdoğan ne de yandaş medya olayın ciddiyetinin farkında değil..

Sn  Erdoğan  Hülagü han örneğini vererek seçimde kaybetmenin sebebini birbirlerine düştükleri için oldu diye  yorumluyor..Hatta  Sn Erdoğan halen “ 31 Mart ın galibi AKP dir “ diyor..Galibiyet olmasada su kaldırır bu yorum.Ama 24 Haziranı ne yapacağız..Metal yorgunluk bahanesiyle kızağa çekilen eski AKP liler “ halktan uzaklaştık ,beni geri alın halkla kucaklaşayım “ derdinde.Yandaş basın Erdoğan a değil etrafındakilere sallıyor..Erdoğan istemezse etraftakiler orada duramaz..Etraftakilere bedel ödetilirde hepsi gönderilirse inanın yerine gelenlerin onlardan farkı olmayacaktır.

Bakın AKP neden kaybetti.Bunu içinize sindiremezseniz ,değişemezsiniz..

.EYT…. Şaka gibi ama acaip etkili..Fanatik  Erdoğan taraftarı 43 yaşında bir  arkadaş var..Eskiden ben diyordum ki “ Ekonomiyi Erdoğan mahvetti “.Bu arkadaş diyordu ki “ Erdoğan olmasa esas o zaman görürdün .Ekmeğe muhtaç olurduk.” Bugün rast geldim.EYT ye takılmış.. “Bir daha asla oy vermem Erdoğan a “ diyor…Bu adam gitti.EYT geçse de gelmez birdaha..

Ekonomi .. 2003 yılından beri bu ülkeye deli  yabancı sermaye geldi..Çünkü hisselerimiz ucuz,paramız değersiz,faizimiz yüksekti..Burada yapılacak birşey yok.Bir önceki iktidarın hatalarının bedelini  yabancıya yüksek faiz ile ödeyecektik..AKP  gençti,mahalleden biriydi,AB gideceğiz diyordu.Hak,adalet,özgürlük diyordu.Eşitlik diyordu.Basın özgürlüğü diyordu.Benim gibi pekçok vatandaş AKP ye oy verdik..2005  den itibaren  ekonomik değil ama sosyal ve siyasi söylemlerinden dolayı AKP den vazgeçtik.2003 den 2013 kadar dünyada olmayan faize gelen parayı yollara,saraylara,binalara harcadık.Sanayiye , tarıma ,üretime yönlendirecektik.

3 Triyon dolar Türkiye bütçesini harvurup harman savurduk.Türkiye nin tüm üreten değerlerini özelleştirme gazı ile 70 milyar dolara sattık.Yetmedi 450 milyar dolar da yurtdışından borçlandık……

Faiz artırmak gerekiyordu iki yıl önce “ faiz haram diye iki puan artırmadık “ sonra deli gibi artırıp dünyanın en yüksek faizini verdik.2019 başından beri faizi indirmek yerine dövizle yatıp dövizle kalktık..Oysa Türkiye nin  acil faiz düşürmeye gereksimi vardı..Altı ay geçti.Umarım Temmuz da olur..Geç olur ama ,olsun da…İş işten geçtikten sonra yaptırımlarına alıştık.

 • Taraftarlıştırma ….Özellikle Gezi olaylarından itibaren ülkeyi çok net iki tarafa ayrıştırdılar.Bizden olanlar ve vatan haini olanlar diye..Tekme ,tokat,küfür,hakaret..Sonra biri çıktı “ yolumuz farklı olsa da ortaklığımız vatandır ,hepimiz kardeşiz,hepinizi seviyorum   “ dedi.Tüm politika çöktü..
 • Liyakat bitti.”AKP ye üye ol ,işin olsun yoksa aç kalırsın “ kara bulut gibi çöktü..Sonra biri çıktı “ Hak eden hak ettiği işi yapacak “ dedi.2002 deki dünyanın  ve Türkiye nin saygı duyduğu AKP kadroları birer birer hasır altına itildi..Olduğu görevi gerçekten sonuna kadar  hak eden varsa bile halk gözünde “ demek ki Erdoğan ın yandaşı “ ön yargısı yerleşti.
 • Vicdanların sızlaması…Ergenekon,Balyoz ,Fenerbahçe ve benzeri  davalar.Suçsuz ,günahsız pekçok masumun hayatını mahvetti…Hak kabul etmezde bir müddet sonra halkta kabul etmemeye başladı..Önce “ ona mınute “ dendi..Sonra  Mavi  Marmara da tüyüldü,Merkel emretti gazeteci salındı.Trump emreti “ Bu fakir burada oldukça Rahibi kimse alamaz “ denilen Rahip bir gecede evine gitti.Seçim biter bitmez bu seferde Nato çalışanı  Trump ın emri ile bırakıldı.Halk bunları görmek istemiyordu önceleri..Ama artık görmeye başladılar. Ben “ rahibi salacaklar göreceksiniz “ dediğimde  “ Türkiye eski titrek Türkiye değil..Erdoğan var artık  “ dediler..Bir  baktılar  rahip kuş uçup uçmuş..Ben yüzlerine vurmadım ama onlar alındılar.
 • Kibir... Sürekli “duble yol yaptım,buzdolabı getirdim,havalimanını ben yaptım,karnınızı ben doyurdum “ söylemleri bir müddet sonra insanları rahatsız etti.20 yaşındaki  genç ailesine sordu “ Akp öncesi hakikaten yalın ayak mı geziyorduk biz baba “..Bu aileleri de rahatsız etti.Bu milletin çok sorgulamayan ama ianılmaz güçlü bir vicdanı var..O vicdanı sorgulatmayacaksın sonra fena yapıyor.
 • Dış güçler .… Ağabey ne dış parmağıdır bitmiyor..Parmak değil fil hortumu..Vatandaş huylanmaya başladı..15   Temmuz un dışardan konrtol edilmesi ,iktidarın bu güçlerle daha önce omuz omuza olması bir müddet sonra dikkat çekti..Vatandaş” oh olsun ,feto canisiyle beraber olmasaydı “dediği komşunun acısının bitmediğini ama fetoya övgüler düzen siyasilerin ,siyasette ve varlıkta yükseldikçe yükseldiğini görünce ,komşusuna haksızlık ettiğini düşünmeye başladı.
 • Kürt kardeşlerimiz... Önce sadece oy için adamlar oyalandı..Kürt kardeşlerimiz değil kan emici PKK muhatap alındı..Niyet önceleri iyi niyetliydi..Ama sonrasında sadece oy olarak görüldüler..Önce başları okşandı ,sonra hendek savaşlarıyla başbaşa bırakıldı..Tüm Kürtler bir anda pkk lı oldu…Bu büyük bir hataydı..Allah affetmez…
 • Milli Değerlerimiz.. Kim ne derse desin Atatürk ve Cumhuriyet bu toprtakların millli değerleridir.Bu milli değerlere saldırılar başladı..Abuk sabuk adamlar milli  değerlerimiz üzerinden prim yaptı.İktidar buna göz yumdu.CHP nin milli değerleri tekeline alması diğer grubu rahatsız ediyor bu yüzden bu tür söylemleri önemsemiyordu.Ama milli değerlere hakaret o kadar arttık ki vatandaşların tamamı  “ dur bakalım ne oluyor burası Atatürk cumhuriyeti “ dediler.
 • Osmanlı torunları... Sürekli Osmanlı Torunuyuz söylemi sıkıntı yaratmaya  başladı..Osmanlı devleti evet bu toprtakların en büyük İmparatorluğudur.Ama bu milletin geçmişinde pekçok büyük devleti vardı,bugün ki de büyüktü.Bir müddet sonra Vahdettin ve Osmanlı devleti söylemi sıktı..Kaç tane İngiliz sürekli  “  2.Elizabeth diye yatıp kalkıyor..Ya da Güneş batmayan İmparatorluk diye  gündemi belirliyor…
 • Suriyeliler ;  2003 den 2013 kadar olan hızlı ekonomide dikkat çekmezlerdi..Ama ekmek aslanın kalın bağırsağına kaçınca  Suriyeliler can yaktı..Adamlara 1200 tl verdiler,dükkan açtı vergiden muaf ettiler..Bir de Suriye nin kalbur üstü kesimi Avrupa ya giderken daha kapatisesizleri bize kaldı..Onları aşağılamak değil amacım.. Türklerden daha vasıfsız değiller ortalama olarak..Ama Türkiye  vatandaşlar belli bir ortalamayı tutturan gruplardan oluşuyor.Suriyelilerin ise dip kısmı Türkiye de..Bu dip gruba ortalama Türkiye vatandaşından daha çok değer verilmesi insanlarda tepki yarattı..
 • Ve 18 günlük örnekler... İmaoğlu 18 günde ezber bozdu.Sevgi,hakkaniyet ,sevgi dedi.Biz biriz dedi.Bakın tüm siyasi söylemleri boşverin..Dünya da barış,uyanış,sevgi dalgası var..Dünyanın her yerinde Mevlana okunuyor,benimseniyor..İnanın Türkiye de Mevlanın farkında olan çok az insan var ama dünya Mevlana ya tapıyor resmen.İmamoğlu bu kavramı milletin gönlüne soktu.. 85 liralık öğrenci ulaşım kartını 40 tl ye indirdi.Suya indirim yaptı..AKP istediği kadar “suyu biz  getirdik “desinler ,geçmiş olsun..
 • SONUÇ;  Akp tüm bu konuların farkında bile değil..Hülagü diyor, vatandaşa yeniden ineceğiz diyor,halk taraftarıyız diyor,kulağımızı çektiler diyor,galip olan biziz diyor…Bende diyorum ki GEÇMİŞ OLSUN ! Genç bir adam ceketini çıkardı,kolları sıvadı. HERKESE HAK,HERKESE ÖZGÜRLÜK,HERKESE ADALET dedi…Hepimiz kardeşiz,ben değil  SEVGİ KAZANDI dedi…Asolan Mevlanadır,Yunusdur,Hacıbektaş Velidir dedi…Hiçbir siyasi parti,siyasi lider kutsal değildir,kutsal olan vatandaşdır dedi…Hakikaten çok şükür. !
Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!