ABD Tahvilleri Fırtınası !

ABD tahvilleri geçen hafta ve bu pazartesi birden yükseldi. Neymiş ABD de ve Dünyada yüksek enflasyon varmış, dünyada çok para basılmış, dünyada emtia ve gıda fiyatları artıyormuş. Sanki bunları kimse bilmiyor, tahmin etmiyordu, biri pimi çekilmiş el bombasını kapıyı açıp dünyaya attı, ardından kapıyı kilitledi. Bir panik. Kapıyı kırmaya çalışanlar, pencereden kendini dışarı atanlar. Bir de uzmanlar var, paniği iyice artırıyor “patlıyor, patlıyor” diye.
Yahu bir sakin olun. Benim gibi iki üç ekonomik gündem okuyan adam bile tüm bunları aylardır yazıp söyledi. Pek çok değerli ekonomist aylardır söylüyor. Sanki hiç konuşulmayan, bilinmeyen bir gök taşı aniden dünyaya çarptı.
Sonra ABD enflasyonu açıklandı. %2 bekleniyordu, %1 gerçekleşti.
Kardeşim dünya 2020 de küçüldü, 2021 de büyüme sinyalleri gösteriyor, tüketim artıyor, talep artıyor. Stoklar bitmişti, dünya durmuştu. Şimdi bu talep emtia ve gıda fiyatlarını artıracak tabi.
Salgın paniğini önlemek için piyasaya saçılan para, değersizleşecek tabi. Enflasyon ve faizler artacak tabi. İlk defa mı oluyor. 2003 den 200 ya kadar ABD faizleri %1 den %6 ya çıktı. Ne oldu yandı mı dünya.
Üstelik bu süreçte Türkiye şahlandı. ülkeye döviz yağdı, TL değerlendi, enflasyon ve faizler düştü. Yeter ki dünyayı ikna edecek bir hikayen olsun.
Ocak 2021 ayında USD/TRY  7.10 altındaydı. Dolar bir anda 7.60 hatta üstüne gidebilir ama kalıcı olmaz diye tahminde bulundum. 7.60 olunca döviz borcu olanlar mide spazmı geçirdi. İstediğin kadar bu çıkış geçici de. Bekara kadını boşamak kolay. Adamın 300 bin, 500 bin dolar dolar borcu var, nasıl sakin olsun.Yazık değil mi bu insanlara.
Ülke ekonomisi çok kırılgan. Kasım 2020 de %17 ye gelen para çıkıverdi. Herkes bir etkilenirken Türkiye üç etkilendi. Şapkayı önümüze koyma zamanı.
Dolar hızlı gitti, gevşeyecek. Ancak Türkiye kırılganlığı bangır bangır yüksek kuru tahrik ediyor. İki haftaya 7.30 seviyesini görse bile sonraki bir ayda 8.05 seviyesini görebilir.
Ağustos 2020 de USD/TRY 8.25 olduğunda Türkiye tüm kötü haberleri sattı demiştim. Ocak 2021 de dolar 7.10 seviyesine indiğinde Türkiye tüm iyi haberleri aldı tahmininde bulunmuştum. 8 mart 2021 tarihinde 7.70 fiyata Türkiye bazı kötü haberleri sattı. ABD tahvillerinin artacak olmasının yarısını mesela. Ancak yarısı ve başka haberler henüz satılmadı.
Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

One comment

 • Mustafa Keskin

  15 Mart 2021 at 10:04

  Merhaba Murat Bey,

  Sizi uzun zamandır yazılarınızı beğenerek takip ediyorum. Bence ülkemizin yada insanımızın temel sorunu sonuçlara odaklanarak yüzeysel tartışmalarla bugünü heba etmek. Eskiden her ne kadar uyulmasa da kalkınma planları hazırlanırdı. Şimdi böyle bir planlama var mıdır bilemiyorum. Ülkenin kısa ve uzun vadeli ihtiyaçlarının tespit edilerek buna göre üretim, buna göre teknoloji, tarım ve alt yapı yatırımları yapılmalı ve kıt olan kaynağımız verimli kullanılmalı buna zaman da dahil diye düşünüyorum. Biz temel sorunlarımızı çözmeden enflasyon, faiz , işsizlik, döviz hiç birisini çözemeyiz, yıllarımız geçer ve aynı şeyleri konuşmaya devam ederiz.

  Syg.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!