Asil Nadir ve Reza Zarrab benzerliği. Türkiye ye etkileri..

18 Kasım 2017by BoldThemes1

Gemişten ders alırsan ,tarih tekerrür etmez.

Asil Nadir…

Elektronikten medyaya güçlü bir imparatorluğu ve ultra lüks bir yaşamı vardı..

O zaman ki iktidar  rahmetli Turgut Özal ın gözbebeğiydi..Türkiye ye sıcak para ve yatırım çeken dünyanın en zengin adamlarından biriydi..

1990 yılında Londra Borsasında Polly Peck şirketinde  usulsuz işlem yaptığı gerekçesi ile suçlandı..Sonrasında zimmetine para geçirmek dahil 76 suçtan İngiltere devleti tarafından mahkemeye verildi..30 suçtan hüküm giydi diye anımsıyorum..

Sonrasında Kıbrıs a kaçtı,İngiltere ye gitti..En son posası  çıkmış şekilde 2010 yılında Türkiye ye iade edildi..Dünyanın en zengin ve en güçlü 11. adamıydı zamanında..Döndüğünde ise “yapacağım,edeceğim,yeniden doğacağım “ dedi..Bir daha da haber alınamadı..

1987 seçimlerinde  ANAP %36 ile iktidar olmuştu.1991 seçimlerinde ise %24 ile ikinci parti olabildi.

1995 seçimlerinde ise %19 oy alabilmişti..

Ve ardından 1994 yılında Türkiye en sert ekonomik krizlerden biriyle karşılaştı..

 

Reza Zarrab….

Zengin Azerbaycanlı bir ailenin oğlu..Armatörlük,petrol ticareti ve kuyumculuk ile büyüdü..Kapalıçarşı daki kuyumculuk işiyle parladıkça parladı..

Kimse ispat edemez ama İran a yapılan ticaretin ödemesinin   Amerikan doları üzerinden  nerede yapıldığını herkes bilir…

Zarrab 2013 yılında  İstanbul savcılığı tarafından yolsuzluk ve rüşvet suçlamasıyla gözaltına alındı..Bir sürü  bakan ismi filan geçti..Bir  bankanın yöneticisinin evinde ayakkabı kutularında Amerikan dolarları bulundu..Sebebini bilemem..Ama normal değildi..

Ben 25 yıl bankacılık yaptım..10 yıl şube müdürlüğü…Bir gece şubenin kasasında olması gereken para evimdeki ayakkabı kutusunda  çıksaydı ;zindanlardan zindan beğenirdim.Bu bir suçlama değil.Ama ayakkabı kutusunda dolar kesinlikle normal ve mantıklı değil…

Ve Zarrab 2016 yılında Kara para aklama ve banka dolandırıcılığı iddiası ile ABD de tutuklandı..

Asil Nadir olayını hatırlayanlar bunun sonunun nereye gittiğini anlayacaklardır..Nisan 2016 dan beri Zarrab ve Halkbank başımıza beladır deyişimin sebebi müneccim olmam değil geçmişi hatırlamamdır.Geçmişten ders almayanlar ise” tarih tekerrür eder” der..”Türkiye üzerine oynanan oyunlar der “.”yabancı parmağı der “ Nasıl parmaksa her yerden çıkar.Parmak değil,fil hortumu mübarek…

Bundan sonra ne mi olur !

-Devlet yöneticileri işin içinde değilse ABD ,Türkiye de birkaç bankaya ceza verir..Şimdiye kadar dünyada ceza vermediği banka sanırım zaten kalmadı.. Citigroup, JP Morgan Chase, Barclays ve Royal Bank of Scotland,HSBC,BNP Paribas v.s..Döviz yukarı gider,borsa ciddi düşer..Bir yıl sonra her şey normale döner..5-10 yıl sonra da Zarrab posası çıkmış şekilde Türkiye ye iade edilir..

-İçin içine devler adamları,siyasiler girdiyse işte o zaman canımız acaip sıkılır..ABD,ismi geçenleri sorgulamak isteyecektir..Türkiye asla bunu yapmaz..Dünya kamuoyunda Türkiye,kara para aklayan yalnız bir ülke konumuna düşebilir..Türkiye ise iyice sertleşir ve bütün dünya zaten Türkiye ye  ve reise düşman havasına girer..Türkiye de iktidar ile muhalefet arası zehir zemberek olur..Büyük bir olasılıkla Türkiye ye ambargo gelir..Zaten bugün AB den ilk sinyal geldi..Yardımlarda kesintiye gidiyorlar.Türkiye de yağ,tuz kuyrukları geri gelebilir..

Yemin ederim sürekli dua ediyorum, siyasiler ve devlet yöneticileri bu işin içinde olmasın diye..

Tarihe bakın Kıbrıs savaşı sonrasını ve Asil Nadir olayını hatırlayın..Kara haberci demeyin.

Tarih tekerrür etmez ,eğer sen geçmişten ders alıp önlemini alırsan.

Sosyal Medyada Paylaşın!

BoldThemes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!