Tahminlerim !

19 Şubat 2021by Murat KARTALKAYA0

Şeytan Kendini Övmezse Çatlar !

Pek çok ekonomi, piyasa ve yatırım uzmanı finansal ürünlerin geleceği hakkında tespitler yapmaya çalışıyor. Ben de naçizane tespitler yapmaya çalışıyorum. Pazarda limon satarak başladığım reel sektör iş hayatımı, çeşitli reel sektör işlerinde ve sonrasında finans sektörünün çeşitli kademelerinde görev alarak Banka Bireysel bölge müdürü olarak bitirdim. Hem pek çok reel sektör hem de hemen hemen finansal sektörün tüm bölümlerinde çalışmanın bir tecrübesi oldu tabi. İşte bu iş tecrübem, hasbelkader iş bilgim ve biraz da teknik analiz bilgimi birleştirerek, aynı zamanda çok okuyarak bende tahminler yapmaya çalışıyorum. Geçmişe baktığım zamanda bu bilgi ve tecrübe birikimimin başarılı tahminler yapmama yol açtığını görüyorum.

2017 Aralık ayında altın onsu 1200 dolar iken; altın düşüş trendini bitirdi ve Şubat 2019 ile beraber yükseliş trendine girecek demiştim.( ilgili linki yazının en altında bulabilirsiniz.) Mayıs 2019 da girdi ve bir buçuk yıla yakın bir zamanda 2073 dolara kadar yükseldi. Ekim 2020 ayından beri de “3.000 dolar olacak” diyorlar ama bence 1900 – 1720 dolar arasında kalacak diye yazdım hep. 1900 dolardan altın alanlar 1800 dolara gelince yıkılıp altın sattığında, bence satmayın 1900 dolara gidecek dediğimde bu sefer 3.000 dolar olacak diyenlerin “bir daha 1900 dolar olmaz” sitemleriyle karşılaştım. Oysa Kasım, Aralık ve Ocak ayları 1900 dolara hatta üstüne defalarca satış şansı verdi. Şimdi ise sanki alış şansı veriyor. Piyasa yorumumda ayrıntılı açıklayacağım.

Kasım 2020 ayında ben altın alacağıma petrol alırım dediğimde brent petrol 40 dolar, altın ise 1960 dolardı. Bugün brent petrol 65 dolara, altın ise 1760 dolara geldi. Şimdi herkes petrol gidecek diyor. Biraz dinlenip bence de gidecek. Yine aynı tarihlerde mutlaka kıymetli maden alacaksanız altın yerine gümüş alın. Altın giderse gümüşü de götürür ama düşerse gümüş onunla düşmez dedim. Gümüş 25 dolar civarındaydı, bugün 27 dolar.

Ve Dolar/TL tahminlerime gelelim. Şubat 2020 de Uluslararası uzmanlar usd/try 6.50 ortalamada kalacak derken 7.50 ye gidecek dedim. Ekim 2020 tarihinde 8.25 civarından dolarınızı satın, tüm olumsuz haberler fiyatlandı, buralar saçmalık diye yazdım. Kasım’da 8.58 gördü ama ardından sert düşüş geldi. Ocak 2021 de orta vadeli en düşük noktayı göreceğiz ve orası 7.40 ile 7.27 arası bir yer olacak demiştim. İşte burada çuvalladım. Yeni tahmin için tecrübem biraz bekle diyor, bende bekliyorum.

Euro/Usd için Aralık 2020 den beri Ocak 2021 de göreceği “yüksek”, uzun süre göreceğimiz en yüksek olacak ve 1.2070 lere kadar gevşeyecek diyordum. Diğer yorumcular 1.25, 1.28 den bahsediyordu.

Göreceğiniz üzere tahminlerim fena değil. En büyük sıkıntım zamanlama. Şubat diyorum Nisanda oluyor bazen. Her zaman ve herkese söylediğim gibi; ” Parasını kesinlikle ve kesinlikle en iyi şekilde yönetenler paranın sahipleridir. Bizler sadece destekçileriz.” Bir de tecrübelerime dayanarak şunu iddia edebilirim. Bir yorumcunun yorum yaptığı finansal üründe pozisyonu var ise tahmininin gerçekleşme olasılığı düşüyor. Herkes de olduğu gibi yorumcuda da mal canın yongası.

Altın yorumun linki ise ; https://muratkartalkaya.com/altin-yatirim-yapalim-mi-dolar-alalim-mi/

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!