23 Haziran 2019 İstanbul Seçimi

16 Haziran 2019by Murat KARTALKAYA0

24 Haziran 2019 günü Ekrem İmamoğlu gidip makamına oturacak.Burada en ufak bir kuşkum yok.İlk seçimde de Ankara,İstanbul ile tüm Ege , Akdeniz ve Güneydoğu belediyelerinin muhalefete geçeceğini öngörmüştüm..Cumhur ittifakının ise %47 civarında oy alacağı hususunda ise tahminim tutmadı.

Bilgisine ve objektifliğine çok güvendiğim araştırmacı arkadaşlarımın yaptığı araştırmalar sonucu İstanbul da seçime gitmeyen ciddi bir kitle olduğu kesin.Ama bu her iki taraf için de geçerli bu durum.Sizce hangi tarafın ikinci seçime katılma oranı daha çok artar..A – Bu AKP ne yapar eder İstanbul u bırakmaz deyip sandığa gitmeyen Millet in mi …B – Yoksa oy verdik rezil ettiler diye sandığa gitmeyen Cumhur un mu …..

Bence AKP ye kırgın seçmeninin gönlünü kazanacak hiç birşey yapmadılar.Hatta hakkaniyet duygusu daha önemli olan seçmeni iyice uzaklaştırdılar.Diğer tarafta ise ise inanılmaz bir umut doğdu.İlkkez kazanabilecekler..1994 den beri ilkkez .Bundan daha önemli motivasyon olabilir mi.

Diğer istatistik bir araştırmaya göre de düşük gelir grubu ile orta gelirin altı ve ortası Cumhur a , Orta gelirin üstü ve yüksek gelir grubu ise Millet e oy veriyor.Bunun rakamsal verilerini görmesem yemin ederim inanmam.

Neden mi !? Abicim…2013 den beri ekonomiyi o kadar kötü yönettiler ki zengin zenginleşti ,fakir fakirleşti.Döviz çıktı dövizi elinde tutan fakirler mi zenginler mi ? Fazi arttı..Zenginin reel olarak geliri artmasa bile en azından durumunu korudu..Fakirler ise gelirlerini reel olarak %50 yakın kaybettiler..En çok tepki gösterecek olanlar tepki göstermek yerine destek oluyor.Bu beni gerçekten çok şaşırtıyor.Yine bir arkadaşımın dediği bana mantıklı geldi. ” Fakirler yok olmamak için din ,millet ekseninde karizmatik lidere yöneliyor “. Zaten bunun farkında olan Cumhur da ” Beka , beka ” diye tutturdu..Bu sefer de acaba Kürt oyları alır mıyız derdine düştüler beka yı unuttular..İmamoğlu nu proje olmakla,devlete saygısız olmakla v.s suçlamaya başladılar.Ama İmamoğlu bu tuzağa düşecek gibi görünmüyor.

Peki orta ve alt gelir grubu yine aynı oyu mu kullanacak..Yoksa Cuma namazına giden,halka yakın olan, geliri fakir İstanbullu ya dağıtacağını söyleyen ve üstelik karizma ise karizma doruğunda olan yeni bir adayı mı destekleyecekler…Bence yeni adaya kaçan kesin olacak…

Ve bu seçim artık bir İstanbul seçimi değildir.İşte burada herkes hem fikir. İstanbul u farklı bir parti yönetirken Türkiye yi farklı bir parti yönetemez..Hele başta Cumhurbaşkanı devletin tüm vali ve kaymakamları ile seçimde taraf olmuşken…Ve İmamoğlu %52 ya da daha fazla oy ile kazanmışken..

Binali kazanabilseydi S-400 le çöpe giderdi ama İmamoğlu kazanacağı için S-400 ler sonuna kadar gündemde kalacak.24 Haziran sabahından itibaren artık Türkiye de hem İktidar sorunumuz olacak,hem de iktidarın bu sorunu örtbas etmek için S-400 sorunu..Allah yar ve yardımcımız olsun…

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!