21. YÜZYIL İÇİN 21 DERS – Harari

21. yüzyıl için 21 ders ile ilgili görsel sonucu

Harari’ den yine olağanüstü bir kitap. Bence 21. yüzyılın en önemli düşünürü Harari. Bu kitabında 1000, 500, 100 yıl önceye göre günümüzü kıyaslıyor ve 2050 yılında 2100 de nasıl bir dünya ile karşılaşabiliriz diye bize yol göstermeye çalışıyor.

Oligarşilerden 1938 yılına geldiğimizde elimizde üç küresel sistem vardı. Faşizm, komünizm ve liberalizm. 1968 e geldiğimizde Kömünizm ve liberalizm ; 1998 e geldiğimizde sadece liberalizm kalmıştı. Günümüz de ise artık liberalizm de yok. Gelecekte küresel dünya düzeni mi yoksa aşırı milliyetçi sistemler mi dünyaya hakim olacak !?

Yapay zeka ve biyoteknolojideki inanılmaz gelişmeler insanlığı nasıl etkileyecek. Nükler savaş olasılığı milletleri birleştirmek zorunda mı !?. Ekolojik bozulmalar dünyayı ve egemen ulusları nasıl etkileyecek. Verimli araziler çöl ve buzullar tahıl ambarı halini alabilir mi ?! Fosil yakıt yerini yenilebilir enerjiye bırakırsa; fosil enerji üreticileri ile fosil enerji ihracçısı ülkelerin durumu nice olur!? Teknoloji bu hızla ilerlerse dünyayı insanlar mı yoksa siborglar mı yönetecek !?

İnsanlığın artık üç ortak düşmanı var. 1- Nükler savaş 2- ekolojik bozulma 3- Hızla gelişen teknoloji. Din, millet, devlet kavramları bu üçlü düşman ile baş edebilecek mi yoksa anlamlarını yitirecek mi? Ve insanların yeni bir kimliği mi olacak!?

Günümüzde ırklar, sınıflar, cinsiyetler arası eşitsizlikler şimdiye kadar olan insanlık tarihinin en özenli döneminde. Dünyanın zenginliğinin %80 ni insanların %10 unda olsa bile. Her sınıf, ırk, cinsiyetten güzel, yaratıcı, akılı, zeki, sağlıklı insanlar doğabiliyor. Biyoteknoloji bu hızla devam ederse artık cinsiyetimiz, sağlığımız, zekamız hatta ne okuyacağımız hangi mesleği seçeceğimiz bilgisayarlar tarafından belirlenebilir. Bu durumda 2100 yılına geldiğimizde zenginler varoşlarda yaşayanlardan çok daha zeki, yaratıcı ve güzel olabilirler. 2100 yılında en zengin %1 lik kısım sadece dünya zenginliğinin değil güzelliğin, yaratıcılığın ve sağlığın sahibi olabilirler. Bunun sonucu iki tür insan oluşabilir. İnsanlar ve barbarlar. !!??

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!