2021 de Erken Seçim Olacak mı !?

EVETTTT !!!!

Bence olma olasılığı çok fazla. Ekonomi kötü, iktidar oy kaybediyor, daha önlerinde iki yıl var. Neden iktidarlarını tehlikeye atsınlar diyeceksiniz doğal olarak. Aslında çok haklısınız.

Ben yerel seçimlerde millet ittifakının başarılı olacağını ve İstanbul ile Ankara’nın muhalefet partilerine geçeceği konusunda çok ısrarcıydım. O dönemi şimdi hatırlamazlar ama muhalefet parti taraftarlarının büyük çoğunluğu “AKP ne yapar ne eder İstanbul ile Ankara’yı bırakmaz” diyordu. Haklı çıktım ve Millet ittifakı büyük başarı kazandı. O zamanda yazıp söylediğim gibi Millet İttifakı belediye başkanları çok zekice ve liyakata uygun seçilmişti. Belli bir tarafı değil halkın çoğunluğunu temsil ediyorlardı. İstanbul Belediye başkanı mesela. Dedesi Adalet partili, babası Anap’lı. Aile ise Trabzonlu. Hem merkez sağdan oy alacaktı hem de başarılı olursa ilerdeki genel seçimde AKP kalesi Trabzon da kafa karıştıracaktı.

Eğer fanatik değilseniz Millet İttifakı belediye başkanlarının oldukça başarılı olduğunu görüyoruz. Ne yazık ki iktidar belediyeler ile uyum içinde çalışmaktansa onları “topal ördek” kıvamında tutmaya çalışıyor. Millet İttifakı belediyeleri ise yürüyemedikleri yerlerde kanatlarını kullanıp kısa mesafeli uçuşlar ile engelleri geçiyorlar. Bir yandan salgın, bir yandan iktidarın engellemeleri karşısında belediye başkanlarının başarısı “Kara Murat” efsanesi yaratıyor yavaş yavaş. İktidar bence bunun da farkına varmaya başladı.

Mersin, Adana, Hatay, Adana, Antalya, Ankara ve Özellikle İstanbul belediyeleri ciddi maddi kaynak demek. Takdir edersiniz ki partilerin taraftar kazanmalarında belediye kaynaklarının kullanılması bilinmedik bir şey değil. Hep parti döneminde olan ama AKP ile zirvelerden zirvelere uçan bu kullanım artık Millet İttifakı elinde. Üstelik Akp taraftarlarına giden kaynağı kesmeyip devam ettirdiler. “AKP giderse bize destek gelmez” anlayışı kırılıyor. İlgili belediyeler aynı zamanda kendi taraftarı dahil hemşehrilerinin geneline de başarılı destek kampanyaları düzenliyorlar. Bu senenin ikinci yarısı salgının etkisini yitireceği ve belediyelerin ellerinin güçleneceği düşünülürse; iki yıl sonra belediye başkanlarının temsil ettiği partilerin seçmenlerini artıracağı çok uçuk bir fikir değil sanıyorum. Bu yıl yapılacak erken seçimde Millet ittifakı beledi başkanları seçim için sahaya inerse ciddi etki yaratacağını düşünüyorum. Hele seçimler 2023 de yani zamanında yapılırsa ilgili belediye başkanları AKP yi siyaset sahnesinden silecek güce ulaşmış olabilirler.

Diğer taraftan erken seçimde Ekrem İmamoğlu’nun Cumhurbaşkanlığı için sahneye çıkması zor ama 2023 de kesin bir hal alır. 2023 de İmamoğlu karşısında Erdoğan’ın kazanma şansı imkansız bence. Ama bu sene yapılacak erken seçime İmamoğlu girerse hem onu yenebilir hem seçim yapmadan İstanbul’u Akp kazanabilir.

Erken Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde “PKK yanlısı” propagandası ile İmamoğlu’ya muhafazakar ve milliyetçi cepheden gelecek oyu engelleyebilirler. 2018 yerel seçimlerinde Mansur Yavaş’a bile “PKKLI” yakıştırması yapmaya çalıştıkları düşünülürse yine yapacakları kesin.

Cumhurbaşkanı seçimlerinde Meral Akşener dışında şimdilik Cumhurbaşkanı adayı yok. Diğerleri taraftarlarının arzuları gibi duruyor. Meral Akşener git gide güçleniyor. İki sene sonra liderlerin içinde zirveye yerleşecek gibi duruyor. Merkezin sağına oturmak üzere. Yavaş yavaş Kürt toplumuna da sıcak gelmeye başladı. 2023 de çok kuvvetli bir aday ama 2021 de halen olgunlaşmakta.

Diğer yandan Mansur Yavaş faktörü var. Taraflı tarafsız herkesin siyasi idolü oldu. İki yıl sonra efsaneye dönebilir. Onunda Kürt ve aşırı sol cepheden oy alma olasılığı 2023 e göre daha az. Ayrıca ittifakın henüz bilinen bir Cumhurbaşkanı adayı yok. Baskın erken seçimde yine Abdullah Gül veya Ekmelettin benzeri hataya sürüklenebilirler. Sürüklenmeseler bile yukardaki üç adaya karşın halen Erdoğan’ın şansı var. Hem de 2023 e göre çok fazla.

2021 yılı döviz krizi olmasa bile vatandaşın geçim krizi ile boğulacağını tahmin etmek için iktisat bilmeye gerek yok sanıyorum. Çok kötü bir 2018, 2019 ve facia bir 2020 geçirdik. Bozulan ekonomi, gösterge olarak her şey yolunda giderse 2021 ikinci yarısı ile düzelmeye başlayabilir ancak, vatandaş için kötüleşeceği ve olumlu havanın vatandaşa en erken 2023 ikinci yarından itibaren yansıyacağı bence aşikar. Geçmiş kriz sonrası yıllara bakın ne demek istediğimi anlarsınız.

Hem devlet, hem şirketler, hem vatandaş gırtlağa kadar borçlu durumda. Gerçek enflasyon bir müddet daha vatandaşı parçalamaya devam edecek. Onları rahatlatacak destek paketleri devletin kasasında para olmadığı için genelde son bir yıldır olduğu gibi hayali olmaya devam edecek. Salgından ve ekonomik daralmadan boğulan vatandaş rahatlatılmazsa vatandaş tepkisi sert olabilir. Vatandaşın rahatlaması için erken seçim gerekli zamanı kazandırır. Bu ekonomik krizden çıkmak için ya IMF ile anlaşılacak ya da IMF benzeri tedbirler uygulanacak. Her ikisi de 2023 de AKP oylarını %15 altına indirir.

2021 de yapılacak bir erken seçim, üstelik kazanılma olasılığı halen yüksek olan bir erken seçim; vatandaşın, “biz bu krizi beraber aşacağız” onayı olur iktidara ve tepkilere göğüs germe direncini kale duvarına çevirir.

Diğer yandan 2023 de yapılacak seçime Erdoğan’ın yasa gereği katılamayacağı tehlikesi bertaraf edilmiş olur. “2018 de vatandaş bilmeden Başkanlık sistemine evet dedi, şimdi olsa asla evet demezdi” klişesi tamamen kırılır ve Başkanlık sistemi değişmemek üzere meşrulaşır.

Ben iktidarın yerinde olsam 2023 de hiç kazanma şansımın kalmayacağı bir seçimi beklemek yerine %50.1 kazanma şansım olan 2021 erken seçimini yeğlerim doğrusu. Üstelik ABD seçim sonuçları “Mavi Dalga” haline gelmişken. ABD’den gelecek tepkilere tek ayak üzerinde yakalanmak istemeyecektir iktidar. Bence iktidar da benimle aynı görüşte. Önce Bahçeli’ye evinde, sonrasında Saadet Partisi ziyaretleri olağan değil.

Etrafımdaki arkadaşlar “İktidar seçim yapmayı düşünse Asgari Ücreti yüksek tutardı” diyor. Oysa gözlerinden kaçırıyorlar. İktidar her seçim öncesi yaptığı gibi asgari ücreti ortalamalarının ciddi üstünde tuttu. AKP iktidarı 2003 den beri seçim olmadığı ya da beklenmediği dönemlerde asgari ücreti; enflasyon+ ortalama 3 puan olarak belirliyor. Seçime hazırlandığı dönemlerde ise enflasyonun üzerine + 7 ve üstü puan veriyor. 2020 de asgari ücretini, “enflasyon+10 puan” olarak belirlemesi bence ufukta erken seçimi işaret ediyor.

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!