2018 Yılında Piyasalar-Tedbiri Elden Bırakma

28 Aralık 2017by BoldThemes0

Hatası ile hatta göze parmak sokan hatalarıyla ve sevaplarıyla 2017 yi geride bıraktık.2017 de neler oldu ve 2018 de neler  olabileceğine  kısaca bir  bakalım..

2018  yılında piyasaların nasıl yol izleyeceği konusunda iki fikir oluşmuş durumda .

Bir grup  TL nin değerleneceğini,faizin ,enflasyonun düşeceğine inanıyor..Buna sebep olarak  CDS oranlarındaki  sert düşüşü ; bir başka sebep olarakta  2019 Başkanlık seçimleri yüzünden hükümetin kesenin ağzını açacağı ve ekonomiyi ferahlatacağı inancı yatıyor.

Diğer grup ise 2018 yılında siyasi tartışmaların ,çıkar kavgalarının ve dünyadaki güç savaşlarının piyasaları olumsuz etkileyeceğini düşünüyor.Bundan dolayı TL nin değer kaybedeceğini ,faizin artacağını düşünüyor.Ben bu gruptanım mesela..Yorumunda da bu beklentimin sebeplerini anlatmaya çalışacağım.Bunun için  CDS yi ve ABD 10 Yıllık Tahvilleri kısaca açıklamaya çalışacağım öncelikle.

CDS nedir?

Credit Default Swap, CDS(Kredi Temerrüt Takası)…Borçların ödenmeme olasılığına karşı sigorta maliyeti.Bir şirketten veya ülkeden alacak riskinin , CDS şirketine bir prim karşılığı devir edilmesidir..Şirketin ya da Ülkenin borç ödememe riski ne kadar az ise primi de o kadar az oluyor.. Araç kaskosunun primi , kaza yapmadığın yıllarda nasıl düşüyorsa CDS primi de öyle düşüyor..Aşağıda tabloda göreceğiniz gibi Türkiye CDS primi Kasım 2016 yılında 299 birim iken Eylül 2017 de 162 yi gördü.Şu günlerde ise 168 birim seviyelerinde..Mayıs 2013 te ise 113 birimi görmüştü..CDS ler 1  –  5 ve 10 yıllık vadelerde hesaplanıyor..Türkiye nin ki 5 yıllık vadeli..Yani Türkiye nin bugün borçlarını ödeme olasılığı  Kasım 2016 ya göre %46 artmış demektir..Bu yüzden de Usd/Try  3,64 seviyelerine düşmeli diyorlar…Doğru, tabi ki etkileşimi var ama , %100 uyacak değil. Aşağı tabloya  bir bakalım ;

TARİH CDS DEĞİŞİM USD/TRY DEĞİŞİM
Ara.12 120 1,77
May.13 113 6% 1,90 -7,50%
Eyl.15 318 280% 3,05 60%
Kas.16 299 -6% 3,47 14%
Ara.17 165 -46% 3,83 10%

Eğer CDS oranları  Usd/Try ile illah benzer hareket yapacak olsaydı yukarıdaki değişim yüzdeleri birbirine yakın olurdu..Mayıs 2013 den  Eylül 2015 a kadar CDS oranları %280 artarken Usd/Try  %60 artmış..CDS oranı kadar artsaydı Eylül  2015 te Usd/Try 3,05 değil 5,30 olurdu…Yani Kasım 2016 dan Aralık 2017 ye  CDS  %46  düştü ama Usd/Try %10 arttı bu yüzden Usd/Try  düşecek demek doğru mudur bilemedim !?Türkiye borçların altında inim inim inlemiş ama Osmanlı dan beri son kuruşuna kadar ödemiştir.. Herkes Türkiye ye borç verir ama çok para kazanmak şartıyla…

ABD 10 YILLIK FAİZLER ;

Aralık 2016 dan Aralık 2017 ye kadar  ABD 10 yıllık faizleri 2,44 civarında..Bu bir yıl içinde ilk altı ay düştü sonraki altı ay yükselerek bir yıl önce başladığı yere geri döndü..Peki  10 yıllıkların düşmesi nasıl etkiler  Dünyayı;

Gelişmekte Olan Ülke borsaları düşer,faizleri yükselir…Bir yıl boyunca ABD 10 yıllıklar sonuçta hiç değişmediğine göre Gelişmekte Olan Ülkelerin borsalarıda yatayda olmalı değil mi !? .Peki Son bir yılda öyle mi olmuş;Güney Kore 20,4%, Brezilya 24,8%, Hong Kong 34,4% ve BİST 49%  oranında yükseldi.Hayda !! İyi de usd bazında bakmak gerek diyecekler..Bakalım.. 2,95 usd civarında..Düşük mü ?!..2000 yılında 0,59 usd yi,2008 de ise 1,80 usd yi gördü unutmayalım ..Bu durumda BİST sert düşebilir mi ?! Düşebilir..

ABD VE TÜRKİYE DE FAİZ ARTIRIMI ;

ABD faiz artırımı Gelişmekte Olan Ülke paralarının değer kaybetmesi sonucunu doğurur..2017 de 3 defa artırdı.%0,75 den %1,50 ye geldi.TL değer  kaybetti mi kaybetti sayılır..Ama bu yüzden mi ?! Sistem değişikliği referandumu,Zarrab olayı v.s bir sürü gündem yaşandı…2018 de  ABD en az 3 kez daha faiz artıracak..Türkiye  gündemi normalleşse bile FED faiz artırımı  TL üzerinde baskı yapabilir mi,yapabilir..

Türkiye nin güncel MB sı faizi % 8…Yüksek faizin  ülke için bir felaket olduğu gerçeğini iktisadın birinci sınıfında öğreniyorsun..Yüksek faiz  fakirin kanının zengine doğru akmasıdır.Bu akış işçi Mehmet ten başlar ,ABD li bir holdingte sonlanır..Ama bağırıp çağırarak faizi düşüremezsin..Ayrıca ülke parasının çok sert değersizleşmesi de benzer etkiler yapacağından faizi denge için bir araç olarak kullanmasını bilmelisin..Sonuçta Türkiye de  gerçek ticari faiz en düşük %16 civarında…Güncel MB sı faizi ise %8…O kadar bağırıp çağırıp havaya girmeye karşın dünyanın en yüksek faizi Türkiye de ..Komik değil mi ? Güney Afrika da  %6,75 , Meksika da % 7,25 , Rusya da %7,75  ,Brezilya da %7.Çok şaşırtıcı değil mi ? Bu arada faizin haramlığınından en çok korkan sanırım Avrupa ..Çünkü faiz % 0…:::::::))))))

2017 DE NELER OLDU VE  2018 DE NELER OLABİLİR ?

Kuzey Kore’deki balistik füze denemeleriyle birlikte 2017’deki riskler yükseldi. Donald Trump’ın ABD Başkanı olarak ilk yılını geride bırakması ile birlikte küresel popülizmin yeniden yükselişi görüldü. İngiltere Brexit ile ilgili görüşmelerle boğuşurken Katalanların bağımsızlığı ile  Güney ve Orta Amerika’daki ulusalcı eğilimli partilerin çeşitliliği piyasaları kaygılandırdı.Avrupa ülkelerinde yabancı karşıtı siyasiler iktidarlara gelmeye başladı.Suriye Ve Kudüs dünyanın başını ağrıttı..

Türkiye de ise ;

Siyasi tansiyonun yüksek olduğu, Batı ile ilişkilerin zorlaştığı, enflasyonun arttığı,  cari açığın arttığı, alım gücünün zayıfladığı ve jeopolitik risklerin yüksek olduğu bir yıl oldu.Üstüne bir de  Zarrab ve Halkbank davası eklendi..Nisan 2017 den beri Zarrab ın ve Halkbank ın başımıza bela olacağını ben görmüşken ne yazık ki devleti yönetenler göremedi..

2018 de neler olabilir ..

Trump ,Kudus , Suriye ve Kuzey Kore gerginliklerinin devam edebileceğini bilmek için kahin olmaya gerek yok sanırım.FED , en az 3 kez daha faiz artıracak; Avrupa Birliği Merkez Bankası (ECB ) faiz artırmasa bile varlık alımını azaltacağını açıkladı..Bu iki olay hem Euro/Usd hem Usd/Try üzerinde etkili olacak..FED faiz artırdıkça  usd artacak,ECB varlık azaltımı açıkladıkça dengeleyecek..Ama bu iki  olayda  Gelişmekte Olan Ülke para birimlerini negatif etkileyecektir.

Türkiye ye baktığımızda büyüme, enflasyon, cari açık ve işsizlik kalemlerinin uyumlu olmadığı görülüyor. Dolayısıyla artan enflasyon ve azalmayan işsizlik %11’lik büyümenin ekonomiye yansımadığını gösteriyor.Suriye,Kudüs gerilimi korkarım yakın zamanda Araplarla da aramızı bozacak..Türkiye gaza gelip iş ciddileştirirse Araplar eminim çark edecektir.S-400 füzeleri Nato ile ilişkilerimizi bozacaktır..Nato da kim demeyeceksin ayıp ya..Bir  ortaklığın içindeysen ortağının istemediğini yapmamaya özen göstereceksin..Onlar da bize neler yaptı ama demeyin lütfen..Uzatmayalım..Ben piyasa etkilerinden bahsediyorum..Avrupa ile ilişkilerimiz düzelecek gibi durmuyor. 15. yy dan beri bir dost bir düşman olduğumuz İRAN ve RUSYA ile 2018 yılı boyunca dost kalabilir miyiz sizce ?Ayrıca OHAL ve son çıkarılmaya çalışan KHK ise Türkiye deki gerginliği fiziksel tepkilere kadar uzatabilir cidden korkuyorum.Zarrab ın ve Halkbank ın  acı sonuçları ise 2018 i  şubat ayından itibaren etkilemeye başlayabilir ..Peki iktidar 2019  Başkanlık seçimi sebebiyle   uzun vadede sıkıntı yaratacak ama kısa vadede ülkeyi günlük gülüstanlık gösterecek vatandaşı umutlandıracak işlere imza atarsa..Yüksek bir KGF ,yüksek asgari ücret,vergi,ssk affı,yüksek zam v.s gibi.Bu yine %10 bir büyüme getirebilir  ve  ülke iktidarın istediğini seçebilir ama % 11 büyüdü diye yatırımcı gelmiyorsa o zaman da gelmeyecektir..Türkiye de 2002 yılı gibi bir son oluşmadan yabancı gelmez..Yabancı gelmeden ne döviz ne faiz düşmez.Türkiye de bu işlerin nasıl yürüdüğünü  http://muratkartalkaya.com/2017/11/27/baskani-sectikten-sonra-turkiye-de-hersey-duzelecek/ yazımda bulacaksınız.

SONUÇ ;

İktisatta sonuç her zaman 2+2  = 4 eder ama dönem dönem 5 edebilir , 2 edebilir, 8 edebilir.. Yukarıda anlatmaya çalıştığım gibi bir ya da iki veri ile sonuca çıkmak çok kolay değil..Ben tüm bu  verileri teknik analiz ile yoğurup kendime göre yorumluyorum..

CDS nin düşmesi,%11 gibi büyüme rakamları Türkiye piyasalarından çıkış için son pembe tablolar olabilir .Lütfen dikkatli olun..Döviz borçlanmayın..Bence 2018 Usd/Try ortalaması 4,50 olacak.Bunun TL faizi karşılığı %18 yıllık net faiz demek( usd/try 3,82 de )..İllah borçlanacaksanız bu dengeyi dikkate alın..4,00 kadar TL borçlanın ama 4,50 filan olursa artık döviz borçlanın bence..Bıst ten uzak durun 15 ağustos tan beri aynı şeyi söylüyorum.110,000 di..şimdi de 112,000…3,98 kıırldığı anda  yatırım amaçlı  usd alın..Altını gözünüzün önünden ayırmayın.

 

Sosyal Medyada Paylaşın!

BoldThemes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!