09 Kasım 2020

Gündem ; MB başkanını görevden aldılar. Eski Maliye Bakanını MB başkanı olarak atadılar. Eski Ekonomi bakanını da Cumhurbaşkanlığı Ekonomi kuruluna atadılar. Yandaşlarda bir sevinç. Zannedersin bakanken başarı hikayeleri ile zirve yapmışlardı. Bıçak kemiğe dayandı çevrildi bir de. Akp taraftarlarının bile artık tahammülü kalmadı. Bu tür haberler ile “bir şey olacak diye” heyecanlanıyorlar yazık. Sn Albayrak istifa etse ne olur. Tüm bakanlar ayrılsa ne olur !? Hepimiz tek karar vericiyi biliyoruz. Biz kendimizi bu tür başkan, bakan değişiklikleri ile kandırsak da gelsin diye yalvardığımız yabancı kanıp gelmez.

Yabancı İşlemler ; Son iki haftada pek bir alış satış olmamış. Bizi kendi halimize bırakmışlar. Ekim ayını 115 milyon usd hisse satarak ve 82 milyon DİBS alarak bitirmişler. Sonuçta 33 milyon usd net satış yapmışlar. Bu adamlar gelmezse nefes almamız git gide imkansız olacak. Ülkede döviz yok. Birisi üç dolar alsa dolar fırlıyor. Birisi beş dolar satsa biraz gevşeyecek.

CDS ; 514 puandan kapadık. Brezilya 187 , Yunanistan ise 132 puana gevşedi. Aslında Türkiye hariç tüm cds lerde biraz gevşeme var.

Dolar Endeksi ; Halen yorum yok.

Usd/Try ; Kanalın üstüne çıktı. 8.44 ve 8.37 destekleri. DÖNÜŞ SİNYALİ HALEN YOK. MB nın yeni dirayetli başkanı ::)) 500 baz puan filan faiz artırırsa veya Sn Albayrak istifa ederse 7.95 hatta 7.80 civarına kadar inebilir. Biz de hep beraber seviniriz artık. 7.50 – 8.00 arası banda oturabilir ama bu fiyatı Türkiye kaldıramaz arkadaşlar. Biteriz.

Eur/Usd ; Yine 1.1912 direncine yöneldi. Biden ve 2 trilyon usd lik destek fiyatlanıyor sanki.

Altın/ons ; 1972 usd direnci. Biden ve 2 trilyon usd lik destek fiyatlanıyor.

ABD 10 y Tahvil ; Önce % 0.96 direncine doğru ciddi bir satış yedi. Sonra Biden ı almaya başladı.

TR 10 Y Tahvil ; İki hafta önce %14.15 – 14.70 arasından sıkı alış gelecektir bence. DEMİŞTİM. Bu hafta yine bu aradan hızlı alış geldi. İki hafta önce MB faiz artırsaydı bu arkadaşlar bir hafta boşu boşuna beklemeyeceklerdi. MB nın yapamadığını piyasa kendisi yaptı. ::::)))

BİST ; “BIST de 1.30 usd altı kapanış olmadığı müddetçe orta ve uzun vadeli alış yeri buralar. Kısa vadede 1.40 usd altından al, 1.50 usd den sat gibi çalışıyor sanki. Artık sadece bu yorumu yazacağım. Haftayı 1.32 usd den kapadı. Tarihi dibine yine geldi. DEMİŞTİM. 1.32 usd den alış geldi. Haftayı 1.40 usd den kapadı.

FENERBAHÇE ; 34.70 – 39 bandında biraz kalacak gibi. 34.70 desteği tutunuyor. Kırarsa 29- 31 arası bir yere gelebilir. DEMİŞTİK. Devam..

Genel ; Ben hobi olarak teknik analizden finansal araçların yönünü belirlemeye çalışıyorum. Çoğu ekonomi uzmanına göre falcılık. Çeşitli şekillere bakıp yorum yapıyorum. Kahve fincanında güvercin görmenin tez haber almak olduğu gibi; teknik analizde çanak yaptı, kulbu kırarsa yukarı gider demek aynı şey.!

Sosyal Medyada Paylaşın!

Murat KARTALKAYA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BİLGİLENDİRME
(1) Bu sitedeki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Site, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu sitedeki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
BİLGİLENDİRME
(2) Bu sitedeki yazıların başlığının ve içeriğinin değiştirilerek yayınlanması halinde sorumluluk bunu yapanlara ait olacağı gibi aleyhlerine yasal yollara başvurulacaktır.
SOSYAL MEDYASosyal Medyada Beni Takip Edin!

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Her Hakkı Saklıdır. © Murat KARTALKAYA 2021
Web Tasarım: Krafthink

Sosyal Medyada Paylaşın!